E-Ticaret Hakkında Tüm Merak Edilenler

Merhaba güzel insan!

Bu yazımızda sana E-Ticarete nasıl başlanır, nasıl başarılı olunur, e-ticaretin yolları nerelerden geçer, bize en sık sorulan sorular ve merak edilenlerin hepsinden ayrıntısıyla bahsedeceğiz. Dilersen bu konuyu konuştuğumuz videoyu izleyebilir, aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

E-Ticaretin derinlerine dalmaya hazırsan haydi başlayalım!

 1. Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

E-Ticarete başlarken her E-Ticaret sitesinin (bu sanal pazar da olabilir normal bir site de olabilir) ürün ve hizmetlerden oluştuğunu iyi kavramak gerekir. Yani E-Ticarete atılmadan önce ilk olarak idrak edilmesi gereken şey ürünlerdir. Eğer güzel bir E-Ticaret sitesine sahip olmak istiyorsan ürünlerinizle ön plana çıkmalısın.

Peki ürünü başarılı kılan nedir?

 • Satmayı planladığın ürün zaten satılan, piyasada mevcut bir ürünse daha uygun fiyatlı ve daha hızlı bir kargoyla göndermen gereklidir. Çok basit bir mantıkla başarılı olmanın ilk yoludur.
 • Hiç kimsede olmayan benzersiz ürünlerle de başarıyı yakalayabilirsin. Biricik olduğu için fiyatı sen belirleyecek böylece E-Ticarette kendi markanı yaratmış olacaksın. 

Seçeceğin ürünün özellikleri nasıl olmalıdır?

 • Nielsen araştırmasından daha önce bahsetmiştik; Türkiye’deki tüketicilerin alışveriş yaparken en çok odaklandığı noktanın fiyatlar olduğunu görmüştük. Yani bir ürün satmayı planlıyorsan fiyatların uygun olmalı ki müşterileri cezbedebilesin. İnternetten alışveriş yapmanın en büyük motivasyonu mağazalara nispeten daha uygun fiyatlı olmasıdır. Kendinden de yola çıkabilirsin eminim ki sen de piyasayı kıyaslayıp daha uygun olması dolayısıyla internettenen az birkez satın alma gerçekleştirmişsindir. Ürünlerne kadar uygun fiyatlı olursa müşteriler de o denli ulaşılabiir olmaktadır.
 • Bir diğer özellik; ürünlerin kolayca erişilemeyen ürünler olmalı.  Mesela hemen sokağımdaki marketten alabileceğim bir ürünü internetten kolay kolay sipariş etmem. Satacağınız ürünler çevreden kolaylıkla ulaşılabilir ürünler olmamalı. 

E-Ticaret ile ilgili genel olarak bilmen gereken şeyler ise;

Benzersiz bir ürüne sahip olup fiyatıyla optimize edince dikkat etmen gereken önemli ayrıntılar 

 • Satışını yaptığın ürünlerin kargoda deforme olmaması gerekiyor. Kırılma, akma, kokma gibi sorunlarla baş edebilmek için ürünün kusursuzca paketlenmesi gerekmektedir. Burada da kendinden yola çıkabilirsin heyecanla gelmesini beklediğin ürünün kırık, eksik veya yanlış gönderilmesi durumunda firmaya olan güvenin zedeleniyor ve bir daha tercih edilebilirliğini kaybediyor. 
 • Bilmen gereken bir diğer koşulda kişiye özel ürünler. Son zamanların trendi haline gelen kişiye özel ürünler sayesinde mevcut ürünün satış maksimizasyonunu artırabilirsin. Eğer ürününü piyasadan daha uygun fiyata satamıyorsan bu sefer anahtarın kişiselleştirme oluyor. Mesela klasik bir cüzdan sattığını düşünürsek cüzdana isim, amblem, imza basabiliyor olmak piyasadaki ürünlerden başkalaşmayı sağlar.

2.Sanal Pazarların Avantajları – Dezavantajları Nelerdir?

E-Ticaret hakkında kabataslak bilgi sahibi olduğuna göre gelelim ürünleri nerede satacağına. Ürünlerini satmak için iki alternatifin var; birincisi kendi sitende satabilirsin ikincisi de sanal  pazarları tercih ederek bir mağaza oluşturabilirsin. 

Sanal pazarların avantajları nelerdir?

 • Elektronik ticaretin büyük bir kısmının döndüğü halihazırda satış yapılan online platform sanal pazarlarda oldukça fazla müşteri segmenti zaten mevcuttur. Müşteriler daha önce siteden alışveriş yapmış ve tekrar yapmaya yatkınlardır. Sanal pazarlarda güven kazanmak daha kolaydır. Çünkü birçok müşteri satıcı firma olarak değil sanal pazar olarak algılıyor, yeni açılmış bir mağaza olaması müşteri algısını ciddi oranda etkilemiyor. 
 • Bir diğer avantajı kargo fiyatlarıdır. Pazar halihazırda milyonlarca sipariş gönderdiği için kargolarla oldukça avantajlı anlaşmaları vardır. Sen de satıcı olarak pazara giriş yaptığında bu anlaşmalar ışığında uygun fiyatlı kargo gönderimi sağlayabilirsin. 
 • Sanal pazarlarda satış yaptığın takdirde ödeme yaparsın. Sipariş aldıktan sonra sipariş üzerinden komisyon kesilir. 

Sanal pazarların dezavantajları nelerdir?

❌ Komisyon oranlarının oldukça yüksek olması dikkat çeken ilk dezavantajdır. Ürünün satışı üzerinden sürekli olarak kesilen komisyonlar kategorilere göre farklılık arz etmektedir. 

❌ Mağaza olduğun algısını maalesef oluşturamayabilirsin. Örnek veriyorum; bir ürün satın aldığında ben bunu Trendyol A2A Mağazasından aldım denmiyor da Trendyol’dan aldım deniliyor. Yani müşteri hangi mağazadan alışveriş yaptığının farkına bile varmayabiliyor. 

❌ Sanal pazarlar, çok katmanlı geniş elektronik platformlar olduğu için burada fark edilebilmek biraz güç oluyor. Bu pazarlarda öne çıkabilmek için biraz daha fala çaba göstermen gerekiyor. 

3. Kendi Sitenizi Nasıl Kurabilirsiniz?

Kendi E-Ticaret siteni kurmaya karar verdiysen yine birkaç seçenek sunacağız;

 • Bunlardan birincisi Tükiye’de halihazırda hizmet veren E-Ticaret paketeri tercih edebilirsin. Bunlar; Ticimax, Ideasoft, Opencart, T-soft, gibi paketler.
 • İkincisi dünyaca ünlü Shopify, WooCommerce gibi paketler.
 • Üçüncüsü de özel yazılımlar.
 • Bunları ihtiyaca yönelik belirmekte fayda var. Eğer hali hazırda devam eden ticaretiniz, bilginiz beceriniz varsa e-ticaret paketlerini tercih edebilirsin. Bunlar başlangıçta kargo ve ödeme entegrasyonuyla çözüm sağlayabilirler. Bu paketlerin dezavantajı ise ayriyeten istediğiniz özelleştirmelerin, eklentilerin fiyatlarının bir hayli yüksek olması. Bir diğer dezavantaj da paketi alınca mağaza kurmuş olmuyorsun yapılandırman doldurman gerekiyor. Bu da bir hayli emek ve vakit isteyen durumlardır.
 • Dünyaca ünlü paketleri kullanmak, WooComerce ücretsiz olduğu için en sık tercih edilen paketlerin başında gelmektedir. Yine Shopify da aylık 30 dolar gibi bir ücrete sunulan en sık kullanılan paketlerdendir. Bunların Avantajı da iç taraftaki uygulamalar sayesinde neredeyse yapabileceklerinin sınırının olmaması. Çünkü global çapta bu uygulamaları geliştiren eklentiler üretildiği için e-ticaret sitenizi sınırsız şekilde geliştirebilirsiniz.  Burada önemli olan bir diğer nokta da bu paketleri nasıl kullanacağın; bir uzman yardımı alabilir, çevreden öğrenerek kendini geliştirebilirsin. Ancak dostane tavsiyemiz falanca kişi bu işi biliyor diyerek çıktığın yolda o kişinin bilgileri dahilinde gelişirsin. Bu kurtlar sofrası olan platformda profesyonel destek alman iyiliğine olacaktır.
 • Bir diğer seçenek de özel yazılım paketleri. Bunlarda yüksek maliyetle projene sana özel paketlerdir. Avantajları tasarım özelliği, biricikliği  olmasının yanında yeni başlayanlar için maliyetleri oldukça fazla olacaktır. 

4. E-Ticarette Nasıl Ödeme Alınır?

Bir başka bilgi sahibi olman gereken konu Ödeme yöntemleri.

 • Burada en popüler olanı kartlı ödeme alma seçeneğidir. Kredi kartıyla veya normal banka kartıyla yapılan ödemeler Türkiye’deki e-ticaretin yaklaşık %65’ini oluşturur.
 • Kalan %35’lik kesitini de havaleyle yapılan demeler oluşturur. Sipariş alındıktan sonra müşteri kartınıza ücreti havale eder ve sonrasında teslimat işemleri başlar.
 •  Bir diğer yöntem de kapıda ödemedir. Kapıda ödemeyle müşteri ürüne sahip olduğu anda ödemeyi gerçekleştirir. Bu işlem için de ekstra ücrete tabi tutulur.  

Peki kredi kartıyla ödeme almaya karar verdiysen hangi sanal posu kullanman gerekiyor?

 • Yeni başlayan girişimlerde İpara, İyzico, PayTR  gibi hazır sanal posları kullanabilirsin. Bunların en güzel avantajı birçok karta çoklu taksit yapma imkanı sağlamasıdır. Dolayısıyla gelişmiş bir ödeme altyapısına sahip olur ödemeler güvenle gerçekleştirilebilir. 
 • Satışlar hız kazandığında ya da daha fazla kar elde etmek istediğinde bankaların daha makul poslarını kullanmak isteyebilirsin. Bunun için de sağlam ve popüler bir altyapı, iyi destek ve en önemlisi iyi bir komisyon oranı tercih etmen gerekir. Sonrasında ihtiyacına en uygun sanal posu seçip e-ticarete başlayabilirsin.

5. Kargo Aşamaları Nasıldır?

 

    Gel gelelim kargo anlaşmalarına, iş yalnızca sipariş almakla bitmiyor, aldığın siparişleri en güvenli şekilde müşterilere teslim etmek gerekiyor. Bunun için de kargo firmalarıyla anlaşmalar yapmak gerekiyor. İlk etapta kargo şirketlerinden iyi niyet bekleyip hayal kırıklığına uğramanı istemeyiz. Çünkü başlangıçta çok da makul olmayan anlaşmalar sunulacaktır. Ancak zamanla piyasadaki konumunu ispatladığın takdirde kargo şirketlerinden daha cazip anlaşmalar duyacağın bir gerçektir. Hatta zamanla kargo şirketleri depon için şubeler oluşturacak doğrudan depodan ürünleri teslim alabilecektir.

6. E-Ticarette Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

    E-Ticareti yasal olarak yapabilmen, kargolarla, ödeme yöntemleriyle anlaşabilmen için evet şirket kurmak gereklidir. Ama sakın bu gözünü korkutmasın çünkü bu düşündüğün kadar zor bir iş değil. 200-400 lira gibi fiyatlara şahıs şirketi kurman ve e-ticarete atılman mümkündür.

7. İlk Sipariş Nasıl Alınır?

Tüm adımların tamam ve sırada ilk siparişini alman varsa bunun için biraz daha fazla emek harcan gerekiyor çünkü koca bir pazarda müşterilerin gelmesini bekleyemezsin, beklesen de bu kadar çabalamanın karşılığını maalesef ki alamayabilirsin. Bunu aşmak için reklam vermeli reklam danışmanlığı veren profesyonel ekiplerle çalışmalısın ki fark edilebilesin. 

Peki hangi yöntemleri kullanabilirsin? 

 • Google Reklamlarıyla internette ürün ve hizmetlerini arayan insanların karşısına direkt olarak çıkarabilirsin. Örneğin ayakkabı satın almak isteyen müşterilerin karşısına ayakkabı reklamları çıkarabilirsen, satın almayı tetikleyebilirsin. 
 • Facebook Reklamlarıyla ise hem ayakkabıyla ilgilen insanlara hem de igilenebilecek insanlara bu reklamları gösterebilirsin. Facebook ve İnstagram reklamları aynı platform üzerinden yönlendirilir.

Bizim yeni başlayanlara tavsiyemiz ürün aranıyorsa google reklamları ilk etapta para kazandıracaktır. Şayet ürün ve hizmetleriniz fazla popüler değilse sosyal medya reklamları vermek daha mantıklı bir hamle olabilir. Beğenmesi dşünülen hedef kitleye reklamlar gösterilir ve dönüşüm olması beklenebilir. 

Tavsiyelerimiz

 

Eğer ki e-tiarete gönül vermişseniz hiç düşünmeden işe koyulabilirsin.

 • Yeni bir firmayım ürünlerimi nereden satmam daha doğru olur diye düşünüyorsan hem sanal pazarları hem de kendi e-ticaret siteni kullanabilirsin. Bu köklü bir marka inşa etmenin yapı taşlarından biridir.
 • Buradaki en önemli tavsiyelerimizden biri de profesyonel destekle birlikte çalışmak olacaktır. Uzman dounuşunun farkını etrafından da görebilirsin.
 • E-ticaret yoluna giriyorsan tam zamanlı vakit ayırabimen gerekli. Günde 15-20 dk baksam iki ürün eklesem diye yola çıkmamalısın. Bu işte başarılı olabilmen için kendini vermen gereklidir. 

 

 • Umarım sen de en başarılı ürünler, en güzel altyapılarla kendi e-ticaret siteni inşaa edebilirsin. Elektronik platformlarda en karlı işlere yürüyebilirsin. Anlattıklarım faydalı olmuş ve seni e-ticarete cesaretlendirebildiysek ne mutlu bize!  Dafa fazla içeriğe ulaşmak için Youtube hesabımı takip edebilir, aklına takılan her şeyi sorabilirsin. Yeni yazı ve videolarımda görüşmek üzere sevgiyle kal…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir