Günümüzde sosyal medyanın inanılmaz rağbet görmesi dijital pazarlamacıları bu alanda çalışmaya itmiştir. İnsanlar sosyal medyada gezinirken ihtiyacını hatırlatmayı amaçlayan reklamlar gösterilerek satın almaya iten reklamlar ortaya çıkmıştır. Günümüz pazarlama stratejileri içerisinde yeri ve önemi oldukça büyük olan sosyal medya pazarlaması birçok kişiyi bu alanlarda reklam vermeye itmiştir. Peki Instagram reklamları nasıl verilir, reklam maliyetleri nelerdir derinlerine inmeye hazır mısınız? Sizler için adım adım Instagram reklam verme kılavuzu oluşturduk!

Okumanızı önerdiğimiz yazılar;

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

Instagram Reklamları Nedir?

Instagram reklamları; bir firmanın işletmenin Instagramdaki kitlesine kendisini, gönderisini, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için para ödeyerek öne çıkardığı gönderiler veya hikayeleri kapsar. Instagram reklamları normal gönderlerden “Sponsorlu” etiketiyle ayrılır. Reklamın gösterildiği kişileri harekete geçirecek şekilde “şimdi alışveriş yap, daha fazla bilgi al, kaydol, keşfet” gibi birtakım düğmeler eklenerek reklam bağlantısı sağlanır. Bu düğmelere tıklayan kullanıcılarla birlikte; trafiği veya dönüşümleri artırmak amaçlanır. Bazı Instagram reklam türleri ek e-ticaret özellikleri içerir. 

Okumanızı önerdiğimiz yazılar;

Instagram Reklam Türleri Nelerdir?

Instagram Reklamlarının Maliyeti Nedir?

Instagram reklamlarının maliyeti nedir gibi bir sorunun aslına bakarsanız tek bir cevabı yoktur. Reklam maliyetini belirleyen birden fazla etken vardır. Instagram reklam maliyetlerini belirleyen faktörlere değinmek gerekirse;

 • Hedefleme
 • Reklam Yerleşimi
 • Reklam Biçimi
 • Yılın zamanı

Reklam bütçenizin ne olduğu, ne kadar karcamak istediğiniz, sonuç başına ne miktarda harcama yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Oldukça ufak bütçelerle reklam verebileceğinizi de bilmelisiniz. Bu konuda Instagram’ın bağlı olduğu ana şirket Facebook şöyle diyor;

“Facebook’a reklama ne kadar harcamak istediğinizi söyleyin. O zaman size bu miktar için olabildiğince çok sonuç almaya çalışacağız. Haftada 5 dolar harcamak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Haftada 50.000 $ harcamak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. “

Instagram reklamlarınızın maliyetini belirlediğiniz bir kampanya içerinde harcama limiti, günlük bütçe ve teklif stratejisi belirleyerek kontrol edersiniz.  Bu nedenle kontrol edilmesi ve yönetilmesi oldukça kullanışlı reklam türlerindendir.

Instagram Uygulamasında Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’da reklam vermeye başlamanın en kolay ve pratik yolu, Instagram profilinizde mevcut bir gönderiyi tanıtmaktır. Bu, tıpkı Facebook reklamları için Boost Post seçeneğine benzer.

Özellikle profilinizde İyi performans gösteren ve çok fazla etkileşim alan bir gönderiniz varsa, bunu uygulama içinde tanıtmak, daha da fazla kullanıcıya ulaşmak için hızlı ve kolay bir yöntemdir. Adım adım nasıl yapıldığını açıklayacak olursak;

1. İşletme Hesabı Olmalı

Instagram’da reklam verebilmek için öncelikle İşletme hesabına sahip olmakla başlamanız gerekmektedir. Eğer normal bir kullanıcı profiline sahipseniz kolaylıkla işletme hesabına geçiş yapabilirsiniz.

2. Gönderiyi Seçin

Profilinizde başarılı performansa sahip gönderiyi seçerek tanıtımını yap düğmesine tıklayarak reklam vermeye ilk adımı atmış olursunuz. Seçtikten sonra karşınıza çıkacak yönergeleri bir bir uygulayarak ilerlemeye başlayabilirsiniz.

3. Hedef Seçin

Yapacağınız tanıtımdan hangi sonuca ulaşmak istediğinizi belirleyeceğiniz hedef seçimi yapmalısınız. Üç farklı seçenek sunulur. Bunlar;

 • Daha fazla profil ziyareti
 • Daha fazla internet sitesi ziyareti
 • Daha fazla mesaj

Seçeneklerinden amacınıza uygun olanı seçilir. Profil ziyareti ve mesaj seçilirse doğrudan reklam verilen hesap üzerinden işlemler yapılacağı için @kullanıcıismi görüntülenecektir. İnternet ziyareti tercihi yapılırsa bağlanmış olan internet sitenize belirleyeceğiniz eylem düğmesiyle işleminize devam edebilirsiniz. Bahsettiğimiz eylem düğmeleri;

 • Daha Fazla Bilgi Al
 • Şimdi Alışveriş Yap
 • Daha Fazla İzle
 • Bizimle İletişime Geç
 • Şimdi Rezervasyon Yap
 • Kaydol

Ardından, seçtiğiniz eylem düğmesinden sonra hedef kitle seçimine geçilir.

4. Hedef Kitle Seçilir

Bu aşamada tanıtımınızın kimlere gösterileceği seçilir. Özel reklam kategorisi, otomatik, kendi hedef kitleni oluştur şeklinde üç farklı hedef kitle seçeneği sunulmaktadır. Burada otomatik hedef kitlenin seçilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu kapsamda instagram takipçilerinize benzer kişileri hedefleyeeği için ürüni hizmet veya profilinizle en çok etkilenebilecek kişiler anlamına gelmektedir.

    Kendi hedef kitlenizi de manuel olarak oluşturabilirsiniz. Hedefleyeceğiniz konumu, ilgi alanlarını, yaşı ve cinsiyeti seçebilir tamamen sizin belirleyeceğiniz miktardaki potansiyel kişiye ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

5. Bütçe ve Süre Seçilir

Bu aşamada günlük harcamak isteyeceğiniz bütçeyi ve kaç gün boyunca reklamlarınızın yayınlanmasını seçmeniz gerekmektedir. 1 gün ila 30 gün arasında seçeceğiniz süre ve günlük 1 dolar ila 1000 dolar arasında bütçe belirleyebilirsiniz. Burada belirlediğiniz bütçe ve güne göre tahmini erişim bilgisi de sunulmaktadır. Yetersiz geleceğini düşünüyorsanız artırabilir veya ayarları değiştirirerek azaltabilirsiniz.

6. Tanıtım Oluşturma Tamamlanır

Geçmiş olduğunuz tüm aşamaların ardından artık tanıtım yapmaya hazırsınız. Tanıtım için seçmiş olduğunuz tüm değişiklikleri inceleyerek akışta, hikayede ve keşfette nasıl görüneceğini tanıtımı gözden geçir sekmesine tıklayarak görebilirsiniz. Ödeme yöntemlerinizi, kart bilgilerinizi de ekledikten sonra reklamı yayınlayabilirsiniz. Tanıtımlarınızı başlattıktan sonra istediğiniz zaman harcamayı durdurabilirsiniz. İşte artık reklamınız yayında! Instagram profilinizden promosyonlar sekmesine tıklayarak ne miktarda dönüşüm sergilediğini de takip edebilirsiniz.

Facebook Business Manager & Instagram Uygulamasından Reklam Vermenin Farkı Nedir?

 • Instagram uygulamasına kıyasla daha fazla kampanya türü bulunmaktadır. Instagramda yalnızca 3 farklı kampanya yapabiliyorken Facebook Business Manager’da 11farklı kampanya çeşidi bunlunmaktadır.
 • Facebook panelini kullanarak ileri düzeyde hedef kitle belirleyebilirsiniz. Remarketing Audience, Lookalike Audience ve Custom Audience olarak isimlendirilen yeniden pazarlama, benzer hedef kitlesi seçimi ve özelleştirilmiş hedef kitleyi daha detaylıca seçebilirsiniz.
 • Facebook panelinde oluşturacağınız kampanyalarda birden fazla reklam seti ve reklamlar oluşturabilirsiniz. A/B testleri yaparak hangi yöntemin daha başarılı şekilde çalışacağını belirleyebilirsiniz. Böylece kampanyalarınızın nasıl daha verimli olacağı konusunda başarılı çalışmalar ve testler gerçekleştirebilirsiniz. Instagram uygulamasından vereceğiniz reklamlar için maalesef bu optimizasyonları gerçekleştiremezsiniz.  
 • Instagramda yalnızca alt teklif bütçesini belirleyebilirken Facebook panelinde üst teklif sınırını da belirleyebilirsiniz.
 • Facebook Business’ta tek görsel veya video, dönen format ve koleksiyon formatlarında reklamlar yayına alabilir, dinamik formatlar kullanabilirsiniz. Bunların hiçbirini Instagram App üzerinden oluşturduğunuz tanıtımlarda yapamazsınız.

Yani dememiz o ki daha profesyonel reklamveren olmak için mutlaka Facebook Business Manager üzerinden tanıtımlarınızı yapmalısınız. Yalnıza takipçinizi artırmak, kullanıcı çekmek gibi bir amacınız varsa pek tabii Instagram uygulaması üzerinden verdiğiniz reklamlar da sizleri memnun ve mutlu edecektir.

Facebook Business’dan Nasıl Reklam Verilir?

Facebook Instagram’ı da bünyesinde bulundurduğundan iki sosyal medya platformu da birbirine entegre edilmiştir.  Böylece Instagram’da yayınlanan reklamlar oluşturmak için Facebook Business Manager’ı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Facebook Business Manager üzerinden reklam kampanyaları oluşturabilmeniz için mutlaka bir facebook sayfasına ihtiyacınız olacaktır. Facebook sayfanızı ve Instagram hesabınızı Facebook Business Manager’e bağladıktan sonra reklam vermeye hemen başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin adım adım inceleyelim;

1. Hedefinizi seçin

Instagram’da reklam vermek için Reklam Yöneticisi’ne gidip + Oluştur’u tıklamakla başlıyoruz.

Öncelikle, reklam kampanyası hedefinizi seçmeniz gerekir. Facebook Business bir hedef listesi sunar.

Kampanya amacını seçmeniz için sunulan bilinirlik, dönüşüm ve değelendirme amaçlarından hedefinize en uygun olanı seçmeniz gereken aşamadır. Kısa bir şekilde bunları açıklayacak olursak;

 • Marka bilinirliği: Henüz sizi keşfetmemiş kullanıcılara ulaşarak işletmenizin veya ürünlerinizin farkındalığını, bilinirliğini artırmaya yarar.
 • Erişim: Reklamınızı hedef kitlenizde olabildiğince çok kişiye gösterir.
 • Trafik: Web sitenize, uygulamanıza veya seçtiğiniz herhangi bir başka URL’ye yapılan yönlendireceğiniz tıklamaların artrılmaya çalışılmasıdır.
 • Uygulama yüklemeleri: Kullanıcıların reklamı gördüklerinde uygulamanızı indirmelerini sağlar.
 • Video görüntülemeleri: Videonuzun izlenme sayısını artırmayı amaçlayan hedeftir.
 • Potansiyel müşteriler bulma:Reklamı tıklayan kullanıcılardan potansiyel müşteri verilerini toplamayı sağlar.
 • Mesajlar: Kullanıcıların marka hesabınıza bir mesaj göndermesini sağlar.
 • Dönüşümler: Web sitenizde veya uygulamanızda satışları ve kayıt dönüşümlerini artırmayı amaçlar.
 • Katalog satışları: Çevrimiçi mağazanızdaki katalog ürünlerin satışını teşvik eder.
 • Mağaza trafiği: Kullanıcıları fiziksel olarak mekanınıza yönlendirin.

Hedefinizi seçtikten sonra, kampanyanıza bir ad vermeniz istenecektir. Varsayılan ad, yalnızca seçtiğiniz hedef olacaktır (örneğin, “Marka bilinirliği”), ancak kampanyalarınızı takip etmenize yardımcı olması için ona daha spesifik bir ad vermeyi seçebilirsiniz.

2. Hedef kitlenizi belirleyin

Sonraki adım, reklamınızla kimi hedeflemek istediğinize karar vermektir.

Instagram Facebook’a ait olduğundan, çok sağlam hedefleme seçeneklerine erişiminiz vardır. Bunlar yaş, cinsiyet ve konum gibi tipik demografik bilgilerin çok ötesine geçer. Bu, potansiyel müşteriniz için benzersiz bir şekilde geçerli olan kopya ve mesajlar oluşturmanıza olanak tanır.

3. Reklam Yerleşimlerinizi Seçin

Yerleşimler bölümünde, reklamlarınızın Facebook ve Instagram’da nerede görüneceğine karar verebilirsiniz. Bunun için iki seçeneğiniz olacak:

 • Otomatik Yerleşimler: Reklamlarınız, hedef kitlenize en iyi performans gösterme olasılıkları olan her yerde gösterilecektir.
 • Manuel Yerleşimler: Reklamınızın nerede görüneceğini seçebileceksiniz. Örneğin, reklamlarınızı yalnızca Instagram Hikayelerinde veya yalnızca Instagram akışta görünecek şekilde sınırlamak istiyorsanız, Manuel Yerleşimleri tercih edebilirsiniz.

Reklamlarınızın gitmesini istediğiniz yeri seçtikten sonra, bütçenizi seçme zamanı.

4. Bütçenizi ve planınızı seçin

Bu bölüm, tanıtımınız için ne kadar ve ne kadar süre harcamak istediğinizi belirler.

Maksimum günlük harcama sunan bir günlük bütçe veya belirli bir ömrü olan bir reklam için ömür boyu bütçe seçebilirsiniz. Ayrıca, reklamları sürekli olarak veya yalnızca günün belirli saatlerinde yayınlamayı da seçebilirsiniz.

Facebook Ads Manager, bütçenizin nasıl harcanacağını netleştiren optimizasyon ve teklif stratejisi seçeneklerini de içerir. Bunlar, kampanya hedefinize bağlı olarak özelleştirilebilir. Bu seçenekleri ayarladığınızda, sağ taraftaki sütundaki Tahmini Günlük Erişim ölçeği, reklamlarınızla her gün kaç kişiye ulaşmayı bekleyebileceğinizi bilmenizi sağlar.

5. Adım: Reklamlarınızı oluşturun

Reklamınız için kullanmak istediğiniz biçimi seçerek başladıktan sonra artık reklamınızı oluşturmuş olursunuz.

Burada işler oldukça basit:

 • Fotoğraflarınızı veya videolarınızı seçin
 • Reklam kopyanızı oluşturun
 • Bir ödeme seçeneği seçin
 • Reklamınızı inceleyin
 • Onayla’yı tıklayın

Ayrıca bir harekete geçirici mesaj düğmesi ve insanların tıkladıklarında ulaşacakları hedef URL’yi de seçebilirsiniz. Reklam Yöneticisi, resimlerinizi veya videolarınızı seçerken teknik biçim gereksinimlerini görüntüler. Daha fazla ayrıntı için, sosyal medya görsel boyutları hakkındaki yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Dönüşümleri web sitenizdeki bir Facebook pikseli veya bir uygulama etkinliği üzerinden izlemek istiyorsanız, İzleme bölümüne gidin . Bu seçenekler, reklamınızı tıkladıktan sonra hedef kitlenizin işletmenizle nasıl etkileşime girdiği hakkında size bilgi verecektir.

Onayladıktan sonra reklamınız yayınlanmaya hazır! Facebook Business panelini kullanarak reklam oluşturdunuz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir