Dijital pazarlama dünyasının kapısını araladıysanız arama motorlarının sanal dünya pazarlamasındaki yeri ve önemini mutlaka deneyimlemişsinizdir. Daha fazla müşteriye ulaşmanın en etkili ve kolay yolu olan arama motoru pazarlamasının derinlerine dalmadan önce dijtal pazarlama hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ederiz. SEM nedir, başarılı SEM taktikleri nelerdir şimdi derinlerine inelim;

Dijital pazarlama hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için:

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

SEM Nedir?

Search Engine Marketing olan SEM işletmelerin, arama sonuçlarında görünmeyi amaçladığı ücretli reklamları kullanarak hizmet ve ürünlerin pazarlaması uygulamasıdır. Rekabetin günden güne arttığı dijital platformların çoğaldığı günümüzde işletmelerin kendilerini büyütebilmesi için en çok başvurduğu kanallardandır. Çevrimiçi reklamlar işletmenizin karını artırabilmenin, marka bilinilirliği oluşturabilmenin en etkili ve akılcı yoludur.

Arama motoru pazarlamasında reklamverenler, arama motoru kullanıcılarının ki özellikle Google’ı baz almamız gerekir belirli ürün veya hizmetlere ulaşırken kullanmış olduğu anahtar kelimeler için teklif verir. Bu teklif verilen anahtar kelimeler arandığında sayfanın üst sıralarında reklamlar gösterilir ve böylece ihtiyacı olan kullanıcıya ulaşmaya çalışır.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları (ÜLR’ler, Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerine olanak tanıyan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, satın almaya niyetli kullanıcıya doğrudan reklamların gösterilmesi imkanı sunar. Dolayısıyla dönüşümler diğer reklamcılık faaliyetlerine nispeten daha etkilidir. Başka hiçbir reklam aracı bunu yapamaz, bu yüzden arama motoru pazarlaması bu kadar etkili ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur.

SEM ve SEO Farklı Nedir?

Genel olarak, “arama motoru pazarlamacılığı”, işletmelerin reklamlarını arama sonuçlarında göstermek için Google’a ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli arama pazarlamacılığı anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO ise Google’a trafik ve tıklamalar için ödeme yapmazlar; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar.

İşletmenizde başarıyı daim tutmak istiyorsanız hem SEO tarafında geliştirmeler yapmalısınız hem de SEM ile doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaşmalısınız. Aslında şöyle bir metafor yapılabilir; dönüşüm hunisini daha fazla genişletmenin daha fazla hedef kitleye ulaşabilmenin yolu SEO çalışmalarıyla mümkündür. Arama motoru reklamları ise dönüşüm hunisinin altındaki dönüşümleri artırmanın oldukça uygun maliyetli bir yoludur.

SEO hakkında daha ayrıntılı bilgi için;

SEO Nedir, SEO’nun Temelleri

Bilmeniz Gereken SEO Kavramları

SEM’in Avantajları Nelerdir?

Arama motoru pazarlamacılığının sağlamış oduğu avantajlarıoldukça yalın bir dille açıklamak gerekirse;

 1. Ölçülebilir; SEM için kullanılan araçlar, planladığınız kampanyalara karşı kullanıcıların ne denli ilgili olduğunu, kampanyanın satış getirip getirmediğini ayrıntılı raporlar sayesinde ulaşabiliriz. İstenilen zamanda kampanya gidişatı ile ilgili olarak gerekli bilgilere ulaşılabilir.
 2. Eş Zamanlı Takip; Google Analytics kontrol ekranından yapmış olduğunuz tüm çalışmaları gerçek zamanlı olarak takip edebilir, hedeflerinizden uzakta seyir ediyorsa gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
 3. Tıklama Başına Ödeme; Reklamların gösterilmesiyle değil de tıklanması sonucu ödeme yapmak oldukça karlıdır. Aynı zamanda tıklama başına maliyeti de kontrol edebileceğinizi de düşününce arama motoru pazarlaması reklamverenler için oldukça güçlü bir platformdur.
 4. Hızlı; SEO ile kıyasladığınızda yatırımlarınız hızlı bir sonuç getirecektir. Yapılan reklamlar geleceğe bir katkı sunmazken reklam verilen zamanı en optimal şekilde yöneterek ihtiyacı olan insanlara ulaşır. Arama motoru reklamcılığı hızlı, büyük ölçekli sonuçlar üretir.
 5. Herkes için SEM; Bütçe ölçeklendirilebildiği için her türlü şirket, satıcı veya influencer tarafından kullanılabilir. Temel anlamda tüm pazarlamacılar belirli bir anahtar kelime etrafında yükselmek, bulunmak istediği için hepsi eşit olarak rekabet eder.
 6. Segmentlere Ayrılabilir; Reklam kampanyalarınızı farklı dil, bölge, davranış veya diğer faktörlere göre sınıflandırarak doğru hedef kitleye ulaşabilir, böylece daha karlı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Yalnızca belirli bir bölgede hizmet veriyorsanız o bölge için reklam açabilir veya reklamlarınızın kimlere ulaşacağını kontrol edebilirsiniz.

SEM Neleri Kapsar?

Arama motoru pazarlaması, aşağıdakileri tüm ücretli arama reklamcılığını kapsar :

 • TBÖ / TBM (Tıklama Başı Maliyet)
 • Yeniden hedefleme
 • Coğrafi hedefleme
 • Mobil arama reklamcılığı
 • Geliştirilmiş kampanyalar
 • AdWords
 • Bing Ads
 • E-ticaret / Google Alışveriş için Ürün Listeleme Reklamları (ÜLR’ler)
 • Youtube (Video arama reklamları)
 • Amazon Reklamları

Arama motoru pazarlaması, bir arama motorunun sponsorlu listeleri içinde tıklama başına ödeme (PPC) ile ödenen reklamcılıktır. PPC, reklamverenlerin 1000 gösterim başına ödeme yaptığı gösterim başına maliyetin (BGBM) aksine, reklamverenin yalnızca bir kullanıcı reklamı tıkladığında ödeme yaptığı anlamına gelir.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Pazarlaması

 SEM araştırması yaparken mutlaka karşılaşacağınız terimlerin ilk sıralarında PPC gelmektedir. PPC, bir markanın dijital bir reklam oluşturduğu ve bir kullanıcı her tıkladığında ücretlendirildiği ücretli bir pazarlama stratejisidir. Arama sonuçlarında PPC reklamları gösterildiğinde, bu SEM olarak kabul edilir. Ancak PPC her zaman SEM ile ilişkili değildir. Yani örneğin PPC reklamları ne zaman ki arama motoru dışında gösterilirse SEM ile ilişkilendirilmez. PPC, sponsorlu tweetler veya Facebook reklamları gibi dijital reklamları destekleyen sitelerde kullanılabilir. PPC ayrıca, bir kullanıcı bir web sitesindeki bir banner reklamı tıkladığında markaların ücretlendirildiği Google görüntülü reklamlarını da içerir. Dolayısıyla, PPC bir SEM taktiği olsa da bir tür sosyal veya görüntülü reklam pazarlamasına da atıfta bulunabilir.

Tıklama başına ödeme pazarlaması iki kategoriye ayrılabilir:

 • Arama reklamcılığı: Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) arama sonuçları olarak görünen reklamlar
 • Görüntülü reklamcılık: Genellikle sosyal medya beslemelerinde ve diğer üçüncü taraf web sitelerinde bulunan grafikler, videolar veya ücretli gönderiler olarak görünen reklamlar

SEM Hesap Şemasında Neler Bulunur?

Kampanyalar

Bir hesaptaki en üst düzey olan her kampanyanın kendine özgü hedefi, bütçesi, teklif stratejisi ve hedefleme ayarları vardır. Kampanyalar genellikle hesapları belirli ürünler, hizmetler, hedef kitle türleri veya promosyonlarla ilgili daha büyük temalar halinde düzenlemek için kullanılır.

Reklam Grupları

 Bir kampanya içinde, kampanyayı daha da özel temalara bölen reklam grupları vardır. Çoğu kampanyanın birkaç farklı reklam grubu vardır ve kampanya başına 7 ila 10 reklam grubunun aşılmaması önerilir. Örneğin cüzdanla ilgilenen kişileri hedefleyen kampanyanın iki reklam grubu olabilir: biri kadın cüzdanları, diğeri ise erkek cüzdanlarını hedefleyebilir.

Anahtar Kelimeler ve Reklamlar

Her reklam grubunun kendi hedef anahtar kelime ve reklam kümesi vardır. Anahtar kelimeler ve reklam metni, reklam grubunun benzersiz hedef kitlesini ve temasını hedefler. Reklam grubu başına iki ila üç reklamınız ve 20’den fazla anahtar kelime olmaması önerilir. Örneğin, kadın cüzdanlarla ilgilenen kitleyi hedefleyen reklam grubu, fermuarlı portföy kadın cüzdan reklamları oluşturabilir ve anahtar kelimelerde kadın cüzdan ve portföy cüzdan kullanılabilir.

SEM Sonuçları Nasıl İyileştirilir?

Başarılı SEM kampanyaları oluşturmanın öncelikli koşulu araştırma yapmak piyasa ve sektör analiziyle en doğru hedef kitleye ulaşmaktır. Derinlerine inmek gerekirse;

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Başarılı reklam kampanyaları yapmak için, hedeflenecek anahtar kelimelerin seçimi konusunda oldukça titiz davranmalısınız. Vermiş olduğunuz hizmetlerin en belirgin anahtar kelimeler etrafında optimize edilerek SEM kampanyaları oluşturmalısınız. Anahtar kelimeleri kullanırken kullanıcıların amacını ve ne istediğini anlamlandırabilmek için davranış odaklı anahtar kelime araştırması yapılarak başarı artırılır. Hedef kitleniz tarafından düzenli olarak en iyi performans gösteren en iyi anahtar kelimeleri keşfetmeniz gerekmektedir. Bu anahtar kelimeleri popülaritesine göre sıralayıp en doğru şekilde inşa etmeyi atlamamalısınız. İşiniz ve sektörünüzle ilgili en popüler ifadeleri bulmak için anahtar kelime bulucu araçlardan yararlanmayı ihmal etmeyin.

Potansiyel Müşteri Hedefleyin

Potansiyel müşteri belirlenirken satış hunisinin alt tabakasında çalışılır. Satın alma dönüşüm hunisinin alt kısmına yakın potansiyel müşterileri hedefleyen, yüksek dönüşüm sağlayan satın alma anahtar kelimelerini belirleyerek hizmetlerinizi ulaştırabileceğiniz hedef kitleyi de analiz etmeniz gerekir. Müşterilerin ne istedikleri, davranışları sonucuna bakılarak en ulaşılabilir kitle belirlenir.

İlgi Çekici Reklamlar Oluşturun

Bir SEM kampanyasının etkili olabilmesi için, arama yapanları reklamı tıklamaya ikna etmesi gerekir. Kullanıcıların reklamınıza tıklayabilmesi için ihtiyacına cevap verebiliyor olmasının dışında merak uyandırması, ihtiyacını hatırlatması ve harekete geçirici içerikler içermesi gerekmektedir. Daha fazla kullanıcının arama sonuçlarınızı tıklamasını sağlamak için, reklamlarınızı oluştururken aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz;

 • Anahtar kelime mutlaka reklam metninde kullanın.
 • İlgi çekici, harekete geçirici bir mesaj ekleyin.
 • Kalite puanını artırın.
 • Sunulan hizmeti net bir şekilde ifade edin.
 • Farklı ve merak uyandıran yüksek çözünürlüklü görseller kullanın.
 • Fiyatları eklemeyi atlamayın.

Mevcut Kampanyalar Optimize Edin

SEM stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, başlatıldıktan sonra SEM kampanyalarını nasıl iyileştireceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

Yüksek bir Kalite Puanı, SEM reklamlarınızın daha sık ve daha düşük bir maliyetle gösterilmesine yardımcı olur. Hedef anahtar kelimeleri hem reklam metninize hem de yönlendirdiği açılış sayfasına dahil ederek Kalite Puanınızı yükseltmeye çalışın. Bu, SEM platformlarının, reklamın ve hedef URL’nin arama yapanın amacına uygun olduğunu bilmesini sağlar ve bu da daha yüksek bir Kalite Puanı sağlar.

En iyi sonuçları elde etmek için, yayınlanmaya başladıktan sonra kampanyaları optimize etmeye devam edin.

İlave alakalı anahtar kelimeler ekleyin.

Kampanyalarınızı oluşturduktan sonra mutlaka kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü kampanyanlarınızı ilk oluşturduğunuzda anahtar kelimeleri kaçırmış veya doğru şekilde incelememiş olabilirsiniz. Kampanyaları inceleyin ve eksik olabilecek tüm önerilen anahtar kelimeleri eklemelisiniz.

Negatif anahtar kelimeler ayarlayın.

Kampanyanızı inceleyin ve yanlış türde trafik çeken anahtar kelimeleri kaldırın. Düşük performans gösteren veya alakasız terimleri negatif anahtar kelimeler olarak ayarlayın.

A / B testini kullanın

 SEM’in en sevilen avantajı, neyin işe yaradığı hakkında daha hızlı geri bildirim alabilmenizdir. Reklam stratejilerinizin farklı varyasyonlarını oluşturmak için A / B testini kullanın. Neyin işe yaradığını inceleyin ve en yüksek performanslı hedefleme, reklam metni, anahtar kelimeler ve açılış sayfaları kombinasyonunu bulmak için kampanyalarınızda ince ayarlar yapın.

A/B testi hakkında ayrıntılı bilgi için;

A/B Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Pazarlaması olan SEM hakkında etraflıca bilgi sahibi oldunuz. Şimdi hemen bir reklam kampanyası vermeyi deneyerek satışlarını nasıl etkilediğini inceleyebilirsiniz.

Faydalandığımız Kaynaklar

Search Engine Marketing

What is SEM?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir