Merhaba güzel insan!

 Bu yazımızda sana dünyanın en büyük internet sitesi oluşturma aracı olan WordPress’in yönetici panelinin nasıl olduğunu, kendi internet siteni nasıl yapabileceğini, düzenlemelerin nasıl yapıldığını adım adım görsellerle destekleyerek paylaşacağız. Konuyu paylaştığımız videomuzu bağlantıya tıklayarak izleyebilir, aklına takılan tüm soruları çekinmeden bizlere sorabilirsin. 

Sen de internet siteni nasıl yapacağını merak ediyorsan haydi başlayalım!  

 

1.Wordpress Paneli Nasıldır?

Yazı ve videomuzu daha etkili hale getirmek için kurduğumuz wordpress.a2a.com’ u WordPress Panelini anlatmak için kullanacağız. Basit olarak kurduğunuzda aralık 2020 için karşınıza çıkacak güncel görüntü bu şekilde olacaktır.  Anasayfa, hakkımızda ve bize ulaşın bölümleri mevcuttur.

2. WordPress Yönetim Paneli Nasıldır?

Sol üst köşede WordPress sekmesinden başlangıca tıkladığınızda yönetim paneline geçmiş olursun .  Temelde wordpress sitesi kurduğunda sahip olacağınız arayüz tamamen bu şekilde olacaktır. Buradaki menüleri tek tek sizinle paylaşalım;

Başlangıç

Ekranın sağ üst köşesinde ekran tercihleri sekmesine basarak bu alanları düzenleyebilirsin. Burada görünmesini istediğin alanları buradan ekleyip çıkarabilisin. Hoş geldiniz bölümünü yanındaki tiki kaldırarak kaldırabiliriz.  Sürükle bırakla bu alanları dilediğin gibi dizayn edebilirsin. Eklentiler ve temalar yükledikçe bu arayüz de gelişmeye başlayacaktır. Dolayısıyla da yapabileceklerin artmaya başlayacaktır.   

Güncellermeler

Bu sekme, WordPress sürümünü ve site içerisindeki tema ve eklentilerin güncellik durumunu sizinle paylaşıyor. Açık kaynak kodlu olduğunu ve birçok kişi tarafından geliştirildiğinden bahsetmiştik, işte burada bu geliştirmelerden haberdar olacağınız alanı açıkladık.

Yazılar

Yazılar bölümü kendi blog yazılarınızı yayınlayabileceğin alan ve internetteki en iyi çözümdür. Tüm yazılara tıkladığında mevcut yayınlamış olduğun yazıları görebilirsin. Yeni ekleye basarak yeni bir içerik oluşturabilirsin. Sağ tarafta yazı oluştururken kullanabileceğin, ayarlar var.  Kalıcı bağlantılar, kategoriler, öne çıkan görsel, etiketleri, içeriğin özet bölümünü ye içeriğin yoruma açık olup olmamasını sağlayan kısmı görebilirsiniz. Buradaki yazı biçiminden galeri, bağlantı, alıntı, durum, video, ses dosyaları ve sohbet şeklinde içerikler oluşturabilirsin. Bunu değiştirdiğinde yazınızın biçimi de yapılan şekilde değişir.

 

Yeni ekleye tıkladığımız anda bizi karşılaycak ekran aşağıda görülmektedir. Buradan sağ tarafta bakarak yazı oluştururken kullanabileceğiniz ayarları görebilirsiniz.  Kalıcı bağlantılar, kategoriler, öne çıkan görsel, etiketleri, içeriğin özet bölümünü ye içeriğin yoruma açık olup olmamasını sağlayan kısmı görebilirsiniz. Buradaki yazı biçiminden galeri, bağlantı, alıntı, durum, video, ses dosyaları ve sohbet şeklinde içerikler oluşturabilirsin. Bunu değiştirdiğinizde yazınızın biçimi de yapılan şekilde değişir.

Kategoriler

Yazılar ekranına yeniden döndüğümde yeni ekle, kategoriler sekmesini görüyoruz. Yeni ekleden yeni içerik ekleyebileceğini öğrendin. Kategoriler bölümünden yazıların yayınlanmasını istediğin kategorileri seçebilirsin. İçerik türlerini gruplandırarak bir arada olması gereken birbirini destekleyen konuların aynı alanda görünmesini sağlarsın.  

Etiketler

Yazılar ekranına yeniden döndüğümde etiketler sekmesini görüyoruz. Birden fazla kategorilerde bulunan yazıları, bir araya getirmek için kullanılan yöntemdir. Örneğin WooCommerce kategorisindeki ve WordPress kategorisindeki ürüneri tanıtırken başka bir ücretsiz eklentiler etiketi oluşturarak ikisin de içeriklerinin bir etiket altında bir araya getirmiş olabilirsiniz. Açılan bu etiketlerle de googledan güüzel bir sıralama almak da olasıdır. Bu özellikle bir kampanya veya eğitim gibi peşi sıra devam eden konular için güzel etiketlerle okurlarınızı, sizi dinleyenleri, izleyenleri, müşterilerinizi cezbedebilirsiniz. 

Yazılar Ekran Tercihleri

Başlangıç sayfasında olduğu gibi burada da ekran tercihleri sekmesi mevcut. Bu ekranda görünecek ögeleri düzenleyebilirsin. 

Ortam

Aslında bu kütüphane siteye yüklenilen içeriklerin bulunduğu alandır. PDF dosyaları, görseller, videolar, rar dosyaları, ses dosyalarının hepsini ortamda görebilirsin. Ortamdaki dosyalarınızı liste şeklinde veya minik kutu görseller halinde görebilirsin.  Mevcut içerikler arasında arama butonundan aramalar yapabilirsin. Yeni ekle dediğinde de ortamına yeni bir dosya yükleyebilirsin.

Sayfalar

WordPress sayfalar ve bloglardan oluşan bir sistem bloglar yazılarımızı içerirken; sayfalar, ana sayfa, hakkımızda, iletişim gibi sayfalardan oluşur. Bu sayfaları dilediğin gibi düzenleyebilir, site içerisinde hiyerarşi oluşturabilirsin.

Yorumlar

WordPresste sitene yorumlar geldiğinde bunlar senin onayına sunulur ve sen izin verdiğin takdirde dilersen sayfalar kısmına dilersen yazılar kısmına yorumları kabul edebilirsin.

 Görünüm

Bu sekmede temalar, menüler, bileşenler, özelleştir, arka planlar, tema düzenleyiciler şeklinde sekmeler karşımıza çıkar.

Temalar

Temalar seçeneğinde aktif ve pasif olan temaları görebilir, yüklü temalarda ara ve yeni ekle şeklinde de yeni mevcut temaları kurabilirsin. Farklı satın alma sitelerinden alınan temaları da dosya seç bölümünden yükleyebilirsin.

Özelleştir

Özelleştir ekranında temalarla ilgili yapabileceğin düzenlemeleri görebilirsin. Sağ tarafta da menülerin üzerine tıklayarak birincil menü, ikincil menü alanını düzenleyebilirsin.

Site Kimliği 

Burada sitenin kimliğini ve sloganını düzenleyebilirsin. 

Renkler ve Koyu Mod

Renkler ve koyu mod düzenleme ekranından, sitenin arka plan rengini seçebilirsin. Kendi zevklerine tercihlerine göre sıradışı şekilde  göre özelleştirebilirsin.

Arka Plan Görseli

Arka plan görseli için de arka plan için bir görsel belirleyip, kullanabilirsin.

Bileşenler

Bileşenler sekmesinde arama, son yazılar son yorumlar gibi seçenekleri düzenleyebilirsin.  Mesela son gösterilecek yazı sayısını 5 yaparak, 5 yazının görünmesni sağlayabilirsin.

Ana Sayfa Ayarları

Ana sayfa ayarlarında; en son yazılan sayfayı değil de sabit bir sayfayı seçerek halihazırdaki wordpressin sayfalarından birini kullanabilirsin.

Özet Ayarları 

Özet ayarlarında; arşiv sayfalarındaki gönderilerin tüm metni mi özetini mi göstermek istediğinizi seçebilirsin. Katalog arşiv sayfanızda yazdığın 1000 karakterlik tüm metnin değil de özetinin gösterilmesini tercih edebilirsin.

Ek CSS

Ek CSS bölümünde de internet sitenizde kodlamalarla yapabileceğin alanları düzenleyebilirsin.

Bileşenler

Burada sayfanın dip yani footer kısmında düzenleyebileceğin ayarlar mevcuttur. Dilersen sürükleyip bırakarak footer’a yeni bileşenler ekleyebilirsin. 

Menüler

Menüler sekmesinde yine menüleri düzenleyebiir hiyerarşi oluşturabilirsin. Bizim sitemizde ana sayfa hakkımızda bize ulaşın ve blog çubuğu mevcut burada blogu bize ulaşın sekmesinin altına getirerek bir hiyerarşi oluşturmuş ve bize ulaşın sekmesinin alt başlığı halinde bloglara ulaşabilir hale getirmiş oluruz. Bu konuda WooCommerce için detaylı videomuz mevcut dilersen ayrıntısını öğrenmek için izleyebilirsin.

Tema Düzenleyici Ayarları 

Tema düzenleyici ayarına girdiğimiz zaman bir uyarıyla karşılaşır ve sitenin dosyalarına ulaşabileceğimiz alana ulaşabilirsin.  Buradan sitenize takip kodu ekleyebilir, online chat yazılımı kullanacağınız zaman bir eklentisi yoksa kodlarını <head> etiket içerisinde ekleyebilirsin.

Eklentiler

Uygulamalar gibi düşünebilirsin yeni ekle butonuna bastığınızda birçok çeşit eklentiyi sitenize kurabilirsin. Popüler olan eklentilere girdiğinizde kullanışlı pratik eklentileri kullanabilirsin.

Kullanıcılar

Yeni ekle diyerek içerik sağlayıcı ekleyebilirsin. Roller de mevcut; abone ekleyebilirsin, yazar, editör, içerik sağlayıcı, yönetici ekleyebilirsin. Roller de örneğin bir editör yazıları ve sayfaları düzenleyebilir ancak diğer ayarlarına erişim imkanı olmaz diyebiliriz. 

Profil sekmesine baktığımızda, wordpress profilini özelleştirebileceğin alan mevcuttur. Buradan ana panelin rengini her yönetici kendine göre özelleştirebilir. Araç çubuğunu düzenleyebilir yahut uygulama için yetki verilecekse uygulama için özel bir şifre oluşturabilirsin.

Araçlar

Burada da eğer hali hazırda yazılarınızın olduğu bir blogun veya tumblrda yazıların mevcutsa buradan onları içe aktarabileceğin, ortam dosyalarınızı aktarabileceğin bir alandır.  Veya kendi içeriklerini de dışarı aktar butonuna basarak dışarı aktarabilirsin.

Site sağlığı

Sitenin sağlığını görebileceğimiz bir paneldir burada önerilen iyileştirmeler sunularak daha başarılı siteye ulaşma amacı taşır. Bizim sitemizde pasif eklentileri kaldırmamız gerektiği uyarısını alıyoruz. Pasif temaların kaldırılması gerektiği ve yine eksik olan modüllerin olduğunu bunları kurarsam daha sağlıklı bir siteye sahip olacağımı belirtiyor.

Kişisel verileri dışa aktar

Bu bölümle yazılan yazıların verilerin dışarı aktarmamızı sağlayan ayardır. Hemen altında da kişisel verileri sil şeklinde bir ayarla benim yazmış olduğum tüm yazıları ve verileri silebilmemi sağlayan kolay kısa yoldur. Örneğin çok yazarlı bir internet sitesinde yazarsam ve bu platformdan ayrılmak istiyorsam yazmış olduğum tüm yazılarımı bu butonla temizleyebilirim. 

Ayarlar

Son olarak ayarlar sekmesinde de genel ayarlara baktığımızda özelleştir bölümüne gördüğümüz ayarlara benzer şekilde sitenin adı, sloganı, URLsi, yönetim e-postası, üyelik, yeni kullanıcıların varsayılan rolünü belirleyebilirsin. Yine abone yazar, editör gibi seçenekler mevcut.

Alt tarafta sitenin lisanı, dilini, zaman dilimini, haftanın başladığı günü, seçip düzenleyebilirsin.

Yazma Ayarları

Yazma ayarlarına bakıldığında; varsayılan yazı kategorisini, yazı biçimini, belirleyebilirsin. Posta sunucuyla ilgili ayarları burada düzenleyebilirsin.

Alt tarafta ping servisi mevcut burada biz rpc.pingomatic.com şekilde görülüyor.  Yazılan yazıları bu servis sabitliyor ve google botlarında senin içeriklerine daha hızlı şekide erişilebiliyor.

Okuma

Okuma bölümünde; anasayfanın nasıl görüntüleneceğini buradan düzenleyebilirsin. En fazla gösterilecek blog sayfası adeti, beslemelerde görülecek en güncel kayıt adetinin düzenlemelerini yapabileceğin bir paneldir. Eğer ki yeni bir site oluşturduysan arama motorlarının bu dizine ulaşmasına engel olmak için arama motoru görünürlüğü sekmesindeki tiki işaretleyerek sağlamış olabilirsin.

Tartışma

Tartışma bölümünde, yorumlarla ilgili ayarları düzenleyebileceğin alandır. WordPress sitenizde görülmesini istemediğin yorumların erişimine engel olabilirsin.

Ortam

Ortam ayarlarında yine galerine yüklenen resimlerin boyutlarını düzenleyebileceğin alandır. Genişliğini yüksekliğini belirleyebilirsin.

Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar bölümüne de bakacak olursak burada sitenizin link yapısını inşa ederken düzenleyebileceğin alandır. Kategorileri ve etiketleri özel kısaltmalar kullanarak ekleyebilirsin.  

Gizlilik ayarları

Sitenizin gizliliğiyle ilgili varsa bir gizlilik politikanız buraya yükleyip düzenleyebilirsin.

 

  • Gördüğün gibi WordPress oldukça kullanışlı ve kolay bir içerik yönetim sistemi. Siz de kendi sitenizi kurabilir, geliştirebilirsin. Anlattıklarımız umarım faydalı olmuştur. Daha fazla içeriğe ulaşmak için Youtube hesabımı takip edebilir, aklınıza takılan her şeyi sorabilirsin. Yeni yazı ve videolarımızda görüşmek üzere sevgiyle kal…