Sanal Pos Nedir?- Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sanal POS İçin Gerekli Evraklar

Sanal mağaza açmayı veya ürünlerinizi sanal pazarlarda satışa sunmayı düşünüyorsanız mutlaka sanal posa da ihtiyaç duyacağınızı tahminlemişsinizdir.

İnternet alışverişlerinde en temel ödeme sistemi Sanal POS’lardır. Sanal POS’lara genellikle her bankadan başvuru yapabilirsiniz. Sanal POS hem müşteri hem de satıcı için eşsiz bir yöntem. Nasıl olarak gerçekleştiğinden bahsedecek olursak;

Sanal POS kredi veya banka kartlarının tahsilat gerçekleştirebilmelerini sağlayan bir POS yazılımdır. Klasik kredi kartlarının okutulduğu POS (Point of Sale) cihazlarının sanal versiyonu olarak ifade edilebilir ve VPOS (Virtual Point Of Sale) olarak da bilinir. Ödeme yapılırken müşteriniz kartı POS cihazından geçirmek yerine kart bilgilerini online ödeme ekranından girer. Kullanıcının kart bilgilerini girdiği bilgileri sanal POS‘a ait bankaya iletilir ve işlem onayı alınır. Sanal POS’u bankalar üzerinden alabileceğiniz gibi ödeme kuruluşları üzerinden de alabilirsiniz. Bankalar üzerinden yapacağınız başvurular ödeme kuruluşları ile yapacağınız başvurulara göre daha çok zaman alır ve daha maliyetlidir. Bu yüzden ödeme kuruluşlarını tercih etmek aslında daha cazip bir seçenektir.

Bankalara yapılan Sanal POS başvurularında yaşanan prosedür ve gerekli evraklar genellikle benzerlik gösterir. Sanal POS başvurusu için gereken evraklar şu şekildedir;

Şahıs veya Ortaklı Firmalarda;

  • Vergi levhası
  • Nüfus cüzdanı örneği
  • İmza sirküleri
  • Ortaklık sözleşmesi

Ticari Ortaklı Firmalarda;

  • Ticari ortaklı bir firma ise;
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Vergi levhası
  • İmza sirküleri

Sanal POS için gerekli belgeer kimi bankalarda değişiklik gösterse de genel hattıyla bu şekildedir. Bankada önce hesap açtırmak daha sonra üye iş yeri olabilmek için gerekli belgelerin doldurulması ve firmanın bankayla anlaşmaya varması gerekir. Peşi sıra banka ile üye iş yeri sözleşmesi imzalanır. Bankaların işlemi onaylaması maalesef uzun sürebilir. Bu süreçte banka e-ticaret ile satış gerçekleştirilecek web sitesinin kontrolünü yapar. Web sitesinin başvurudan önce hazırlanmış olması gerekir. Sanal POS kullanımının onaylanmasıyla banka, firmanın sisteme entegrasyonunu tamamlar. Ardından uygulama eğitimi verilir ve eğitimden sonra da uygulama testi yapılır. Bütün bu işlemlerin sonunda ise sanal POS ile internetten ürün satışına başlanır. 

Sanal POS başvurusu için gerekli belgeleri sıraladık. Umarız heyecanınızda yol gösterici şekilde yanınızda olmuşuzdur. Bol satışlar dileriz.