Yeni İnstagram Algoritması: Kaydet!

10. yaşına daha geçtiğimiz aralık ayında basan Instagram, sosyal medya devi olmasını sürekli geliştirme ve güncellemelerine borçlu olduğu aşikar. Sektördeki rekabetini türlü türlü özellikler deneyip hangisinin daha etkili olacağına gözlemleyip karar veren İnstagram mantığıyla her yeni gün kendini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagramın ciddi bir pazar yeri haline gelmesiyle birlikte zaman zaman bu algoritmaları anlamakta zorlanabilirsiniz. Hatta yeni güncellemeleri anlamak şurada dursun haberiniz dahi olmamış olabiliyor. Dolayısıyla bir içerik üretici veya satıcı olmanız fark etmeksizin bu güncellemeleri yakından takip edip incelemenizde fayda var.

Sıklıkla instagramın algoritmasını güncellediğini, yeni şeyler denediğini bilmeyenimiz herhalde yoktur. Bu algoritmalar değiştikçe, dünün pazarlama taktikleri yarın daha az etkili olacaktır. Bu nedenle, sosyal platformdaki stratejinizin de sürekli yenilenmesi gelişmesi gerekiyor.Peki bu instagram algoritması nasıl çalışır? Gelin birlikte bakalım:

Yeni İnstagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Yeni İnstagram algoritması siz akışta gezinirken göreceğiniz gönderilerin sırasını belirler. Daha önce beğendiğiniz, kaydettiğiniz veya arkadaşlarınıza gönderdiğiniz içeriklere en yakın yani beğenme ihtimalinizin en fazla olduğu yeni gönderiler göstermeye çalışır. Çok değil kısa süre önceye kadar beğenebileceğiniz gönderiler için keşfete gezinmek için giderken artık yeni güncellemesiyle birlikte akışınızda dahi takip etmediğiniz içerik üreticilerini görmeniz mümkün!

Aslında İnstagramın amacı çok bariz belli değil mi? Kaydırmaya sürekli olarak devam ettirmeniz herhalde İnstagram ekibini en mutlu edecek şeylerin başında gelir. Sürekli olarak kaydırmanıza olanak sağlamak için de İnstagram adeta kedinin fareyle oynadığı gibi bizlerle oynamakta. 🙂

Mutlaka yeni bir algoritma düzenleyeceğine inancımız tam olsa da gelin güncel algoritma neye göre çalışıyor birlikte göz atalım;

Eğer siz de bir içerik üretici veya İnstagram satıcısıysanız içeriklerinizin kimlere gösterileceği, kullanıcıların profilinizi ziyaret etmesi, alışveriş yapması için sıralama faktörlerini ele aldık.

İnstagram Kullanıcısıyla Etkileşim:

 İnstagram kullanıcısı bir şekilde profilinizle ilişki kurmuşsa paylaşacağınız içerikleri tekrar görmesi muhtemeldir. İçeriklerinizi, fotoğraflarınızı beğenebilecek bir kitle yaratmak için muhteşem bir fırsat gibi görünüyor! Kullanıcı olarak düşündüğümüzde de beğenebileceğim içeriklerin bana otomatik olarak gösterilmesi şahsen hoşuma gider. Sizlerin de hoşuna gitmez mi?

Kullanıcının Gösterdiği İlgi

İnstagram kullanıcısı sürekli olarak benzer hesaplar ve içeriklerle ilgileniyorsa yine ilgilendiği niş konu ile ilgili olarak yeni hesap ve gönderiler keşfetmesi amaçlanmıştır. Dolayısıyla instagram kullanıcısı sizin içeriklerinize benzer içeriklerle ilgilenmişse sizin gönderilerinizi görme ihtimali de yüksektir.

Yazıların Gönderiyle İlişkisi

Instagram’da bir gönderi yayınladığınızda, algoritma ona bir alaka düzeyi puanı verir ve bu da akışta kimlere gösterileceğini belirler. Kullanıcının gönderide uzun vakit geçirmesi yazıyı okuduğu verisini elde etmemize yardımcı olur. Dolayısıyla paylaşılan gönderinin hem içerik hem de görsel olarak birbirleriyle alakalı olması gerekmektedir.

Instagram’ın paylaştığı ve dikkat etmeniz gereken diğer konularsa şunlar:

  • Kullanıcılar çok sayıda hesabı takip ederse, feed’lerinde en üst sırada yer almak için daha fazla rekabetiniz olur.
  • Kullanıcılar Instagram’da uzun süre kalmazlarsa veya uygulamayı çok sık açmazlarsa, en iyi slotlardan birinde değilseniz içeriğinizin görülme olasılığını azaltırsınız.
  • Instagram’daki işletme hesapları, kişisel hesaplara kıyasla organik erişim açısından hemen dezavantajlı değildir.

Son gelen güncellemeyle birlikte artık beğendiğiniz, desteklediğiniz içerik üreticilerine destek olmanın yolu da kaydetten geçecek! Kaydetin etkileşime büyük katkı sağladığını uzun zamandır biliyorduk ancak en önemli konuma gelmesi gündem yarattı. İçerik üreticileri artık beğeni için değil kaydet almak için itici sözler söylemeli, kullanıcılarını hareket geçirmeli! Kullanıcılar da neyi kaydederse benzer içerikleri göreceği için Karşılıklı fayda yaratmakta güzellik var. Yakın zamanda işletme profilleri için kaydetme sayısı da görünür olacak gibi bizden söylemesi!