Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Kullanıcıların arama motorları üzerinde arama yaparken sıklıkla kullandıkları kelimeleri keşfetme araştırması olarak nitelendirilebilir. Kullanıcıların bir ürün veya hizmet ihtiyacı duyduklarında hangi kelime veya kelime öbeklerini kullanarak amaçlarına ulaşabildikleri keşfedlir. Bu spesifik kelimeler ise anahtar kelime olarak adlandırılır.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılır?

Anahtar kelimelerin belirlenmesi, bu kelimeler etrfında başlıkların, içeriklerin optimize edilmesi arama motoru optimizasyonunun (SEO) bel kemiğidir. Kullanıcıları aradıkları içeriklere ulaştırabilecek anahtar kelimelerin kullanımı site trafiğini artırırken, mutlu kullanıcılar oluşturmayı da hedefler. Dolayısıyla daha fazla ziyaretçiyle buluşp, arama motorları tarafından indeklenmek anahtar kelimelerin yol göstericiliğiyle mevcuttur.

Anahtar Kelimeler Nasıl Keşfedilir?

Web sitenizde kullanıcılara daha iyi deneyim sunabilmek ve algoritmayı besleyerek sıralama almak istiyorsanız SEO’ya yatırım yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Kullanıcıları doğrudan istediklerine ulaştırabilmenin yöntemi bu anahtar kelimelerin site içerisinde, URL’inde, meta açıklamasında kullanılması gerekmektedir. Peki bu anahtar kelimeler nasıl mı keşfedilir?

Kullanıcı ile empati yapılır. Kullanıcı ne arıyor, nasıl bir ihtiyaca çözüm aranıyor gibi sorulara yanıt verilmeye çalışılır. Sektörünüzde kullanıcılar sizinle ilgili neleri merak ediyor, merak edilen ya da ihtiyaç duyulan ürün veya hizmetlerin sizde ne miktarı mevcut gibi konu grupları oluşturulur.

Kaç kullancı sizin sektörünüzdeki kelimeleri arıyor? Arama hacmi yüksek kelimeler genel olarak kullanıcıların ilk aklına gelen en basit haliyle arama motorlarında aradığı kelimeler olacaktır. Sektörünüzde sizinle ilgili arama hacimleri yüksek olan, yani büyük kitlelerce aranan kelimeleri keşfedebilirsiniz.

Anahtar kelime araçları kullanılır. Aranılan kelimeler arasında anşam bağı olan kelime ve kelime gruplarını arama hacimlerine göre sıralayan, gösteren birçok anahtar kelime bulma aracı vardır. Bu araçları kullanarak sektörünüzde rağbet gören kelimelerin analizini yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Google İlgili Aramaları

Google internet kullanıcıların %85’inden fazlasının sıklıkla kullandığı arama motorudur. En çok kullanılan arama motoru olduğu için kullanıcı davranışlarını algılayıp aramasını genişletebilmek için yeni öneriler sunar. Örneğin google’da SEO araştırması yaptığımızı varsayalım sayfanın en altında Google bizlere 8 farklı ilgili arama sunacaktır. Bu İlgili aramalar SEO ile doğrudan alakalı olacağı için derinlemesine bir araştırma yapma imkanı elde edebileceğiz. Bu ilgili aramalardan herhangi birine tıklayıp yine sayfanın en altına bakındığımızda farklı ilgili arama önerileriyle karşılaşacağız. Anahtar kelime araştırması yapan ücretli araçlara sahip değilseniz zaten Google oldukça sık aranan kelimeleri bu şekilde sizlere sunacaktır.

Aynı şekilde Google’ın gelişmiş algoritmasıyla ilgili aramaları tahmin etme özelliğini hepimiz biliyoruz. Yine SEO araştırması yaptığımızda Google’a SEO yazdığımızda kendisi otomatik olarak sıklıkla aranan kelimeleri kullanarak tamamlayacaktır.

Vikipedi Kütüpanesi

Vikipedi’nin tam anlamıyla bi bilgi yuvası olduğunu hepimiz biliyoruz. Araştırmalan konu ayrı ayrı başlıklarla kategorize edilerek tek tek açıklanır. Bu da anahtar kelime araştırması yapanlara yol gösterici bir rehber olur. Aynı şekilde burada da SEO araması yaptığımızda karşımıza ayrı ayrı başlıklara ayrılmış bir bilgi kütüphanesi çıkacaktır. İçindekiler kısmını kullanarak anahtar kelimeler bulunabilir.

Google ve Youtube Suggest

Araştırdığınız konuyu YouTube veya Google’a yazdığınızda karşınızda sıralanmış öneriler göreceksiniz. En sık aranan ve bağlantılı olan kelime gruplarını Googleve Youtube önerilerileriyle kolayca keşfedebilirsiniz.

Reddit Toplulukları

Reddit Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir ağ olmasa da dünya çapında güncelleri takip edebileceğiniz toplulukların oluşturduğu platformdur. Burada da SEO araması yaptığımızda karşımıza SEO toplulukları çıkacaktır. Burada kalabalık gruplara üye olup kişilerin nelerden bahsettiğini neler hakkında arama yaptığını ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Reddit’te SEO araması yaptığımızda SEO topluluklarının hacimlerini, kaç üyesi bulunduğunu arama ekranından görebilirsiniz. Bu topluluklardan herhangi birine üye olarak (ki profesyonel tavsiyemiz yoğun katılımcıların olduğu gruplar daha aktif olacağı için kalabalık gruplar olacaktır) ilgili aranan kelimelere erişebilirsiniz.

Ayrıca Reddit kullanıcılarının sıklıkla kullandığı kelimeleri tarayan Keyworddit ücretsiz bir anahtar kelime araştırması programıdır. Burada da SEO araması yaptığımızda karşımıza bu şekilde sonuç tablosu çıkacaktır.

Anahtar Kelime Bulma Araçları Nelerdir?

Kolaylıkla anahtar kelimeler elde edebileceğiniz alanlardan bahsettikten sonra profesyonelce bu işi yapanlar için geliştirilmiş olan anahtar kelime bulma araçları SEO için oldukça kıymetlidir. İstatistiki vrilere dayanarak sonuç gösteren bu anahtar kelime araçları daha optimize bir çalışma için olmazsa olmazlardandır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı (Google Ads Keyword Planner)

Google veri tabanından elde edilen bilgilerle en sağlıklı ve güvenilir sonuçlar elde edebileceğiniz anahtar kelime aracıdır. Google anahtar kelime planlayıcısı daha çok Google reklamlarını optimize edebilmek amacıyla tasarlandığı için SEO araştırmalarında eksik kalabilir. Haricinde anahtar kelime arayışındaysanız bilgiler doğrudan Google tabanlı geldiği için rahatlıkla anahtar kelimeleri arama hacimlerine, rekabeet durumlarına göre seçebilirsiniz.

ExplodingTopics.com

Exploding Topics, büyüme gösteren kelimeleri kategorilere ayırarak bizlere sunmaktadır. Seçilen kategoriye özgü getirilen kelimelerin hacimleri, arama boyutlarına göre sıralanr. Dolayısıyla sizler de kolaylıkla trendleri yakalayabilir, kelime hacimlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Gezgini (Keyword Surfer)

Anahtar Kelime Gezgini, sizler Google içerisinde arama yaptığınızda size muhteşem anahtar kelime önerileri sunar. Google Chrome’a eklentisini yükleyerek arama yaptığınızda yeni fikirleri görüp ilgili aramaların tıklama başı maliyetlerini de aynı zamanda görebileceğiniz eşsiz bir anahtar kelime planlayıcısıdır.

Answer the Public

AnswerthePublic, aradığınız kelime etrafınını sıkça sorulan sorularla çevreler. Birbiri ile ilişkili aranılan kelime ile en alakalı sorular sorularak yanıtlar bulunmaya çalışılabilir.

Übersuggest

Übersuggest, Google’ın arama önerilerini geliştirerek aranılan kelime ile ilgili her bir anahtar kelime hakkında veri verir, Übersuggestle arama hacmi, tıklama başına maliyet, anahtar kelimenin zorluğu gibi birçok bilgi ilave edilerek verilir.

SEMrush

Ücretli bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Ancak kalitesi ve profesyonelliğiyle neredeyse tüm SEO uzmanlarının şiddetle tavsiye ettiği araçların başında gelmektedir. SEMrush size bir sitenin halihazırda sıraladığı anahtar kelimeleri tam olarak gösterir. Dolayısıyla, Google’da rekabet ettiğiniz bir siteniz varsa, onu SEMrush’a açmanız yeterlidir.

Ahref’s

Ahref’s yalnızca bağlantı kurma aracı değildir. Anahtar kelime gezgini ile birçok muhteşem anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Kelimenin güçlüğü, arama hacmi, tıklamalar, tıklama başı maliyetler ve daha fazlası ile muhteşem aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Zorluğu

Kullanacağınız anahtar kelimelerde dikkat etmeniz geren metrik arama hacmidir. Yüksek arama hacmine sahip olan kelimelerde rekabet çok daha yüksektir dolayısıyla rakabetin çok yüksek olduğu alanlardansa, rekabet hacminin daha düşük olduğu alanlarda sıralama elde etmek daha kolay olacaktır. Yani rekabet olmayan alanlarda genellikle daha hızlı yükseliş söz konusudur.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genel olarak 3 kelimeden daha fazla sözcük içeren öbeklerdir. Bozuk para bölmeli cüzdan gibi cüzdan almak isten ama alacağı cüzdanda bozuk para bölmesi özelliği bulunmasını isteyen bir müşteri aramasını bu şekilde gerçekleştirecektir. Uzun kuyruklu bir anahtar kelime olduğu için buradaki rekabet, cüzdandaki rekabete nispeten oldukça düşük kalacaktır. Uzun kuyruklu arama terimleri kullanıldığında müşterinin artık potansiyel bir müşteri olarak satın almaya daha yakın olduğu görülür. Yine cüzdan kıyası yapacak olursak Google’a cüzdan yazan kişi birçok farklı model içinde kaybolup satın almaktan vazgeçebilir ancak bozuk para bölmeli yazan bir kullanıcı satın almaya daha çok niyetlidir. Belirli bir özellik isteyerek arama yapmış ve cüzdan satıcıları bu şekilde aramalarını optimize etmişse kolaylıkla bozuk para bölmeli cüzdanı satın alabilir. 

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırmasının olmazsa olmazlarını ve araştırma yapabilmek için gerekli metrikleri öğrendiğinize göre artık nası başarılı anahtar kelime araştırması yapılır bundan bahsedelim;

1. En Temel Anahtar Kelimeler Düşünülür

Sektörünüzle ilgili tek kelime olarak nitelendirebileceğiniz kelimeleri göz önünde bulundurursunuz. Örneğin cüzdan üreticisiyseniz, cüzdan, erkek cüzdan, kadın cüzdan gibi en temel kelimeler üzerinden uzun kuyruklu anahtar kelimelere referans olabilecek bahsettiğimiz anahtar kelime bulma araçlarından herhangi birini kullanarak binlerce anahtar kelime bulabilirsiniz.

2. Rekabet Edilen Firmaların Nasıl Kelimeler Kullandığı, Nasıl Sıralama Aldığına Bakılır

Rakip firmaların başarılı olduğu kelimeler belirlenir, hangi kısımda eksik olduğu sizin potansiyelinizin nerede olduğu belirlenmeye çalışarak bulunan anahtar kelimeler optimize edilir. Hangi kelimelerde kimin ön sıralarda bulunduğu, neden bu konuma sahip olduğu analiz edilerek uygun anahtar kelimeler seçilir

3. Anahtar Kelime Hacmi ve Zorluk Derecesine Bakılır

Belirleyeceğiniz anahtar kelimeler için başlangıç olarak daha düşük rekabetin olduğu alanla başlamak daha akılcı ve daha hızlı sonuç getirebilecek bir adım olacaktır. Yüksek rekabetin olduğu anahtar kelimeler için anahtar kelimelerin uzun kuyruklu olanlarıyla başlamak, o anahtar kelimede sıralamayı iyileştirmek için sıkça tercih edilir.

4. Arama Amacına Göre Optimize Edilir

Kullanıcılara ne sunulduğunun belirtildiği adım olarak karşımıza çıkar. Yani bilgi verecekseniz anahtar kelimeniz + nedir, nasıldır, nasıl yapılır gibi türlü tamamlayıcı kelimeler ekleyerek kullanıcı ihtiyacınıza cevap oluşturursunuz. Ürün ve hizmet satıyorsanız anahtar kelime + modelleri, fiyatları gibi satıcı olduğunuzu belli edecek, kullanıcıyı çekecek başlık ve meta içerikleri oluşturmanız gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerden sonra en doğru anahtar kelimeyi seçerek web sitenizin organik trafiğinin artışını izlemeye başlayabilirsiniz. SEO ile ilgili merak ettiğiniz her şey için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir