Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlink dilimiz tabiriyle geri bağlantılar bir web sitesinden başka bir web sitesine gönderilen bağlantılardır. Bir diğer anlamda başka web sitelerinin sizin içeriklerinizi oyladığı, beğendiyse sizi referans göstererek kendi içeriği içerinde sizden bahsetmesi olacaktır. Backlinkler Google tarafından oldukça kıymetlidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için başvurulması gereken teknikler arasında yer almaktadır.

Backlinler Neden Önemlidir?

Google, bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı gönderdiğini yakaladığında ilgili web sitenin otoritesine göre sıralamasını iyileştirmektedir. Örneğin saatlerle ilgili bir içerik ürettiniz ve bu içerik saat üreticileri tarafından oldukça beğenildi. Kendi sitelerinde ilgili konuyu açıklarken sizin içeriğinizi refere ederek açıklama yapması sizin Google ve diğer arama motorlarında sıralamanızın hareketlenmesine sebep olacaktır. Çünkü saat üreticisinden aldığınız geri bağlantı, Google tarafından “Evet, bu içerik güvenilir ve doğru.” şeklinde algılanmaktadır. Geri bağlantılar, bir sayfanın değerini ölçmek için Google tarafından kullanılan birçok ölçümden biridir. Bu nedenle, sahip olduğunuz bu referanslar ne kadar fazlaysa, siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlinkleri incelerken iki farklı çeşiti olduğunu görbilirsiniz. Bunlar dofollow ve nofollow backlinklerdir. Tek tek açıklayalım;

Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow backlinkler normal olarak verilen a etiketi ile bir başka siteyi referans gösterirken içeriğine atıfta bulunma olarak adlandırılır. Dofollow backlink verirken klasik link verme yöntemi kullanılır. Sitede dolaşan Google botları dofollow olarak belirtilen linklere gelir ve verilen linkteki siteye yönlenir. Dolayısıyla backlink veren web site backlin verdiği web sitesine kefil olmuş olur.  

Nofollow Backlink Nedir?

Nofollow linkler, geri bağlantı verilen sitenin Google botlarınına bir nevi bağlantı verilen siteye kefil olunmadığını açıklamanın yoludur. Nofollow linkler sayfanızda bulunan puanın, link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engelleme amacı taşır. Dolayısıyla bu sayede spam linkler en aza indirgenmiş olur.

Sitenizdeki belirli bağlantılar için, bağlantı verilen sayfayla ilişkinizi Google’a bildirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için <a> etiketinde aşağıdaki rel özellik değerlerinden birini kullanmalısınız. Google’ın sitenizi bağlantı verilen sayfalarla ilişkilendirmesini ya da bu sayfalardan sitenizi taramasını istemezsiniz rel=”nofollow” değerini kullanmalısınız.

Bütün bunlar göz önüne alındığında doğru yerde rel=“nofollow” kullanımı sitenin değerini koruyacak, ceza almasını önleyecektir. Nofollow ile site içi linklerin taranma önceliğini de Google’a bildirdiğimizde Goolge bu siteyi mükafatlandıracaktır. Nofollow özelliğinin en çok bilinen kullanımı blog yorumlarındaki spam linkleri engellemesidir. Yorumlarda spam ve anlamsız linklerin kolaylıkla engellenebiliyor oluşunu engellemek için WordPress’in güncel versiyonlarında blog yorumlarındaki linkler otomatik olarak “nofollow” etiketi ile yayınlanmaktadır.

Nasıl Backlink Alınır?

Söylediğimiz gibi Google’ın verilen bağlantıları anlamlı bulabilmesi için link verilen sayfanın Page Rank’ine yani kalitesine bakarak karar verir. Geri bağlantı oluşturmak için pek çok farklı yol vardır. Bunları açıklayacak olursak;

Misafir Gönderi Paylaşımı

Misafir kullanıcı olarak konuk makaleleri kabul eden, sektörünüze uygun, kaliteli web sitelerinde içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz. Web sitenize geri bağlantı içeren bir imza karşılığında ilgili bir konuyla ilgili bir veya daha fazla ücretsiz makale teklifiyle onlarla iletişim kurmayı deneyin. Zaten sektörünüzde saygın web siteleri olduğu için buralardan alacağınız geri bağlantılar sıralamanızı ve kendi web sitenizin kalitesini artıracaktır.

Haber Makaleleri

Haber kanalları haberlerini yaparken konunun doğruluğunu okuyucuya ispat etmek için referans gösterme eğilimindedirler. Medya kuruluşlarından fiyat teklifi almak, yalnızca geri bağlantılar almakla kalmayıp, aynı zamanda sektörünüzde güvenilirlik oluşturmanın da harika bir yoludur.

Sosyal Medya

Sosyal medya kanalları, Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Tiktok, YouTube gibi pek çok kanal profilinizde web sitenize bağlantı vermeye izin verdiğinden kolaylıkla backlink alabileceğiniz alanları oluşturmaktadırlar. Hedef kitlenize kendinizi açıklayabileceğiniz, takipçilerinizin sürekli hatırlamasını sağlayabileceğiniz platformlar olduğu için takipçilerinizin güvenini kolaylıkla kazanabilirsiniz.

Dizinler

Dizinler daha çok sektörel olarak kullanıcıların ihtiyaçlarını giderebilecekleri kişi veya kurumları bulabildiği web siteleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslına bakarsanız bugünlerde kişilerin ihtiyaçları olduğunda doğrudan arama motorlarına yazarak sonuca ulaşabildiğini düşündüğümüzde sektör dizinlerinin çok da önemi kalmadığını ifade edebiliriz. Ancak kendi sektörünüzle ilgili niş dizinlerde web sitenizi göstermek değerli backlink olarak algılanabilir.

Blog ve Forum Yorumları

Sektörünüze özel forumlar ve bloglarda uzmanlığınızı paylaşabilir ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Backlink almaya değer pek çok sitenin yorum bölümlerinin kötüye kullanılmasının önüne geçmek için nofollow etiketi kullanılarak bağlantı verildiğini buradan alacağın bağlantıların sitenizin kalitesi artırmayacağı ancak sıralamanızı iyileştirebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kaliteli Backlink Nasıl Anlaşılır?

Alaka Seviyesi

Google, sandığınızdan daha akıllı! Google; içerikleri birbirine benzer, hemen hemen aynı kitleye hitap eden web sitelerinin birbirine benzediğini kolaylıkla algılar. Buradan hareketle de birbirleriyle alakalı sitelerden alınacak geri bağlantıları daha değerli görür. Dolayısıyla “alakalı geri bağlantılar” Googleca oldukça değerlidir. Çünkü benzer hedef kitleye hitap edildiği için bu alanların tıklanma ihtimali oldukça yüksektir.  

Bir örnek vermemiz gerekirse bir veteriner kliniğinin, kedi köpek otelinden aldığı backlink; magazin sitesinden aldığı backlinkten daha kaliteli olacaktır. Çünkü veteriner kliniğinin hedef kitlesi kedi köpekle ilgilenen insanlar olacaktır. Dolayısıyla buradaki geri bağlantıya tıklama ihtimalleri de bu oranda yüksek olacaktır.

Etki Alanı / Sayfa Otoritesi

Backlinki kaliteli yapan faktörler arasında etki alanı yer almaktadır. Bir web sitesinin otoritesi backlink alınması konusunda oldukça önemlidir. Alanında yetkin bir web sitesinden alacağınız backlink, otoritesi düşük bir web sitesinden alacağınız backlinkten daha kaliteli olacaktır. Çünkü güçlü sayfalar sizin içeriklerinizi referans göstererek içeriğin doğru olduğunu Google’a bildirir. Dolayısıyla yetkin web sitesini gücünü sizinle paylaşmış olur. Bir web sitesinden backlink alınıp alınmayacağını belirleyen en önemli ölçütler arasında PA değeri gelmektedir. Kaliteli içerikler üreten web sitelerinin sayfa otorite puanı oldukça yüksek olmaktadır. PA değeri yüksek olan sitelerden backlink almanız arama motorlarında hızlı bir yükseliş gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır.

Trafik

Backlink aldığınız sayfaların trafik durumu sitenizin kalitenizi etkiler. Eğer trafik alan bir web sitesinden backlink almışsanız kullanıcıların bağlantılara tıklaması muhtemeldir. Bu da sitenizdeki yönlendirme trafiğini artıracaktır. Yani yüksek trafikli sayfalardan gelen backinkler, genellikle size düşük trafikli sayfalardan gelenlerden daha fazla yönlendirme trafiği gönderir. Burda dikkat etmeniz gereken nokta yüksek trafikli sayfalardan gelen geri bağlantıların, düşük trafikli sayfalardan gelenlere göre sıralamaları daha fazla olumlu etkileyip etkilemediğidir. Çünkü doğrusal olarak çalışmadığı durumlar da mevcuttur.

Kaliteli Backlink Çalışması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Domain otoritesi ve sayfa otoritesine dikkat ederek backlink almalısınız.
  • Aynı sektörde hizmet veren web sitelerinden link almalısınız.
  • Ücretli olarak link alımı yapmaktan kaçının.
  • Aynı anda çok backlink almayın, belirli periyotlarda sağlıklı şekilde geri bağlantı alın.
  • Yalnızca anahtar kelimeler üzerinden değil de metin içerikleri oluşturarak linkler almaya gayret etmelisiniz.
  • Web sitenizde yaptığını güncellemeleri, yayınladığınız içerikleri sosyal medya kanallarını kullanarak da öne çıkarmalısınız.
  • Backlinklerin kayıtlı olduğu bir dosya bulundurun. Değişiklik veya güncelleme gereken durumlarda bu dosyanızdan kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Faydalandığımız Kaynaklar;

What Are Backlinks?

Backlinks

What is a Backlink And Why Do They Matter?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir