WordPress tabanlı hali hazırda trafik çeken bir web siteniz varsa ve web sitenizde geniş çaplı bir güncelleme yapmak istiyorsanız sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz değişiklikler kullanıcılarınızı etkileyecekse ziyaretçilerinizin mağdur olmaması açısından oldukça önemlidir. Örneğin aktif ziyaretçi çeken WooCommerce tabanlı e-ticaret web sitesine sahip olduğunuzu düşünelim; tüm ürünlerinizde değişiklik yapmak isterseniz içeride bulunan kullanıcıların yapacağınız değişikliklerden olumsuz etkilenmesinin önüne WordPress bakım modu ile geçebilirsiniz.

Dilerseniz konuyu işlediğimiz ve adım adım sizlere gösterdiğimiz videoyu YouTube kanalımızdan izleyebilir, aklınıza takılan soruları ve çözüm bulamadığınız her şeyi bizlere yorum olarak sorabilirsiniz. Bilgimiz yettiğince ve zaman yarattıkça sizlere yardım etmekten büyük keyif duyduğumuzu belirtmek isteriz.

WordPress Bakım Modu Nedir?

WordPress bakım modu web sitenizde teknik bir düzenleme yaptığınızı belirten web sitenizin yerine yalnızca bir sayfadır. Bu bakım sayfasında web sitenizin ne zaman aktif olacağına dair mesaj iletebilirsiniz. Bakım modu eklentisi kurduğunuz zaman otomatik olarak WordPress  wp_maintenance  fonksiyonunu kullanacak ve bakım mesajını içeren bir bakım dosyası yaratacaktır. Bakım süreci tamamlandığında, WordPress bu dosyayı silecektir. Web sitenizin normale dönmelidir.

Web Sitenizi Ne Zaman Bakım Moduna Almalısınız?

WordPress tabanlı web sitenizde geniş çaplı bir güncelleme yapmak istediğiniz durumlarda bakım modu eklentisini kullanmalısınız. Sitenizde yapacağınız minik değişiklikler sırasında bakım modunu kurmanıza gerek yoktur. Bakım modunun genel amacının kullanıcıları mağdur etmemek amacıyla belirli süre boyunca hizmet veremeyeceğinizi bildirmek olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle yapacağınız büyük teknik düzenlemelerde mutlaka bakım modunu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bakım Modu Nasıl Kurulur?

WordPress bakım modunu kurmak için 3 farklı seçeneğiniz mevcut. Bunlardan birincisi bakım modu eklentisini etkinleştirip bakımdayız temalı bir şablon hazırlamak. İkincisi php dosyasına özel kod ekleyemek üçüncüsü ise .htaccess dosyası kullanmak. Bizlerin sıklıkla kullandığı yöntem bakım modu eklentisini aktifleştirmektir. Çünkü birbirinden özel temalarda farklı içerik ve sıra dışı bakım sayfaları yaratmayı oldukça seviyoruz. Şimdi bunları sırasıyla açıklamamız gerekirse;

WordPress Bakım Modu Eklentisi Nasıl Kurulur?

Öncelikle wordpress tabanlı web sitenizi bakım moduna almak istiyorsanız sitenizin yönetim paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Admin paneline giriş yapmanızın ardından eklentiler sekmesine tıklayarak yeni ekle butonuna basmanız gerekmektedir. Yükleyeceğiniz eklentinin ismini Maintenance Mode olarak arama çubuğuna yazıp aratabilir ve eklentiyi kurabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz pek çok bakım modu eklentisi mevcut. Dilediğiniz bir tanesini etkinleştirip web sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Bizler bu yazımızda kullanıcılar tarafından oldukça sevilen Speed Pro Eklentisini kullanacağız. Hazır şablonları ve sürükle bırak yöntemiyle çalışan sayfa inşa edici aracı ile oldukça basit ve kullanışlı olduğundan dolayı terih etmekteyiz. Speed Pro eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra karşınıza gelen sayfada ilk sayfanızı oluşturun şeklinde bir sekme göreceksiniz. Bu butona tıklayarak bakım sayfanızı inşa etmeye başlayabilirsiniz.

İlk sayfanızı yaratmak için belirtilen sekmeye tıkladığınızda size pro olmayan sürümüyle bir bakım modu bir de çok yakında sayfalarının düzenlenebilir şekilde sunulduğunu görebilirsiniz. Bunlardan hangisi sizin web siteniz için daha uygunsa edit page butonun tıklayarak sayfanızı düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Öncelikle kullanmak istediğiniz temayı seçebileceğiniz bir ekran karşınıza çıkmaktadır. Burada size hoş gelen, sektörünüzle ilgili temayı seçerek işe koyulabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz temayı artık düzenlemeye başlayabilirsiniz. Dilediğiniz şekilde içerik oluşturabilir web sitenizde yapmış olduğunuz değişikliklerin geçici olduğu bilgisini kolaylıkla kullanıcılarınıza sunabilirsiniz.

Düzenlemek istediğiniz alanın üzerine tıklayarak gönlünüzce değişiklik yapabilirsiniz. İsterseniz de sol menüde görmüş olduğunuz türlü bölümleri sürükleyip bırakarak istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Hazırladığınız sayfayı kaydedip yayına alabilisiniz. İşte web sitenizi bakım moduna almak işte bu kadar kolay. Publish ettiğiniz andan itibaren kullanıcılarınız web sitenizi arattığında farklı saylarınıza tıkladığında bu hazırlamış olduğunuz şablonu görecek ve web sitenizde değişiklik yaptığınızın bilgisine ulaşmış olacaktır.

Özel Fonksiyon Kullanarak Bakım Moduna Alma

WordPress tarafından otomatik olarak bakım modu sayfası inşa edebilmeniz için yapmanız gereken tek şey kod satırlarını temanızın functions.php dosyasının sonuna eklemek!

Bakım modu sayfanızı özelleştirmek için 4. Satırda bulunan parantez içindeki alanı güncellemeniz yeterlidir. Bakımdayız, çok yakında sizlerleyiz gibi içerikler oluşturabilirsiniz.

// Activate WordPress Maintenance Mode function wp_maintenance_mode() { if (!current_user_can(‘edit_themes’) || !is_user_logged_in()) { wp_die(‘

Under Maintenance


Website under planned maintenance. Please check back later.’); } } add_action(‘get_header’, ‘wp_maintenance_mode’);

 htaccess Dosyası Kullanarak Bakım Moduna Almak

.htaccess dosyasını web sitenizin kök dizininde bulabilirsiniz. Sadece şu andaki .htaccess dosyanızın adını .htaccess_default olarak değiştirin, .htaccess isimli yeni bir dosya yaratın ve aşağıdaki kod parçacığını ekleyin:

RewriteEngine On RewriteBase / RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/maintenance\.html$ RewriteRule ^(.*)$ https://example.com/maintenance.html [R=307,L]

Şimdi ise web sitenizin kök dizininde bakım mesajını içeren bir maintenance.html dosyası yaratın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir