Basit Ürün Ekleme – WooCommerce Ayrıntılı Ürün Ekleme Rehberi

Merhaba güzel insan!

Bu yazımda sana Woocommerce tabanlı E-Ticaret sitelerine nasıl basit ürün ekleyebileceğini, hangi alanda eklediğimiz içeriklerin nerede göründüğünü, tüm bunların ayrıntısını teker teker görselllerle destekleyip anlatacağım. Dilersen konuyu anlattığım videoyu ziyaret edebilir, aklına takılan soruları yorum olarak yazabilirsin.

Hazırsan haydi başlayalım!

1. ÜRÜN ADI NASIL BELİRLENİR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle

Ürün adı kısmı arama motoru optimizasyonu için kritik öneme sahiptir.  Google alışveriş reklamlarında ürün adını mutlaka optimize etmen gerekir.  Çünkü müşteri ihtiyacı doğru olarak analiz edilmişse, ihtiyacını en doğru şekilde gidermesini sağlayabilirsin. Ürün adının açıklayıcı olması gerekir, buna göre aramalardaki sıralamalar değişir ve Google reklamlarında daha iyi sıralama elde edebilmeni sağlar.

Hemen altındaki kalıcı bağlantı sekmesi ürünün üst taraftaki bağlantısında görünecek adrestir. Buranın da açıklayıcı ve kapsayıcı olması, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında önemi büyüktür.

 • Biz deneme olarak açtığımız tamamlar.com’a bir sineklik modeli eklemeyi düşündük. Öncelikle belirtmeliyim ki böyle bir ürün piyasada yok, farklı kaynaklardan fotoğraf ve içeriği derleyip oluşturduk. Ürün ismini detaylı ve net şekilde yazdıktan sonra hemen aşağısında bulunan sekmeden kalıcı bağlantısını düzenleyip SEO optimizasyonuna  da ilk adımı atmış oluyorsun. 

    2. AÇIKLAMA NASIL DÜZENLENİR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle

Ürünün ait olduğu kategoriyi sağ taraftaki panelden seçtikten sonra açıklamayı yazabileceğin geniş bir alan göreceksin. İşte buraya ya başka bir siteden ürün açıklamasını kopyalayabilir (ctrl+c) sonrasında bu alana yapıştırabilirsin (ctrl+shift+v). Ürün başlığını (h2)  başlık 2 kullanarak daha dikkat çekici hale getirebilirsin.  Sonrasında ürün açıklamalarını madde halinde sıralıyorum.

    3. ÜRÜN FİYATI NASIL DÜZENLENİR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle

Sayfayı aşağı doğru indirdiğim anda karşıma ürün verisinin basit ürün olarak seçildiği çıkıyor. Aynı şekilde devem edeceğiz. Hemen altında ürünün normal fiyatını ve indirimli satış fiyatını yazabileceğin alan seni  karşılar. Burada ürünün normal fiyatını girebilir, indirim yapmak istersen de indirimli satış fiyatını yazabilirsin.

Bununla birlikte ürünün genel ayarlarını tamamlamış olduk.

 

    4. STOK DURUMU NASIL DÜZENLENİR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Stok

Şimdi sırada stok bölümünü düzenlemek var. Burada ürünün stok kodunu girebileceğin bir alan göreceksin. Ürün seviyesinde stok yönetimini etkinleştir butonunu seçtiğin vakit ürün bazında stok bilgisi girebilirsin. Örneğin ben ürününde 20 adet stokta bulunduğunu belirttim.

 Düşük stok eşiği de ürün sayfasında düşük stok azalmakta şeklinde uyarı vermesi için oluşturulmuş sekmedir. Ben buraya da 20 olarak veri girdim.

Yok satmaya izin ver alanına bakıldığında, stok bitse dahi satışa izin ver, izin ver ancak müşteriyi bilgilendir yahut izin verme şeklinde 3 farklı opsiyona ulaşabilirsin.

Tek bir sipariş içinde bu ögeleri yalnızca bir adet atışına da izin vererek ürünlerin tek tek satışına olanak sağlamış olursun.

5. GÖNDERİM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Gönderim

Bu sekmede de gönderilere ait çeşitli özellikler mevcut.

İlk olarak ürünün ağırlığını kilogram cinsinden girerek bilgisini vermiş olursu.

Hemen altında ürünün boyutları hakkında veri girebileceğin alanı göreceksin. Uzunluğu , genişliği ve yüksekliği hakkında bilgi verebilirsin.

Son olarak da bir önceki yazımda bahsettiğim gönderim sınıfı ayarlarını seçebilirsin.

    6. BAĞLANTILI ÜRÜNLERİ NASIL DÜZENLEYEBİLİRİZ?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Bağlantılı Ürünler

Bağlantılı ürünler sekmesinde ilk olarak karşımıza yukarı satışlar ismiyle bir sekme çıkıyor. Peki  bu ne demek? Ürününün liste sayfasının altında gösterilecek ürünleri özel olarak seçebileceğin alan. Muhteşem değil mi? Mesela ilgili ürününe yakın ihtiyaç uyandıran ihtiyaçları sergileyebilirsin. Ben sitede hazır olarak duran ürünlerden seçtim.

Bir de çapraz satış ismiyle bir sekmemiz var ki, eklenilen ürünü herhangi bir kullanıcı sepetine eklediğinde sepet sayfası diğer kullanıcıya bildirim olarak çıkar.” Bunları da almak ister misiniz?“ şeklinde bir bildirim sunarak satışları artırma opsiyonu sunan araçlardır.

Bu araçlar e-ticaret sitelerinin satış maksimizasyonu için oldukça kıymetli, ince ve güzel detaylardır.

    7. NİTELİKLER NASIL DÜZENLENİR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Nitelikler

Ürün için çeşitli nitelikler ekleyebileceğimiz alandayız. Burada özel ürün niteliği ve ekle seçeneğini göreceksin. Ekle dediğin zaman karşına isim ve değerler adıyla iki sekme karşımıza çıkıyor. İsim alanına ben renkler yazıyorum. Değerler bölümünde de renkleri sıralıyorum. Buraya dilediğin kadar nitelik ekleyebilirsin. Ölçüler adıyla bir nitelik daha ekliyorum. Güncellenen ürünün nerede görüleceğini seçebilirsin. Ürün sayfasında görünsün butonunu seçtikten sonra, nitelikleri kaydedip işlemi tamamlamış oluyoruz.

 

8. GELİŞMİŞ AYARLAR NASIL YAPILIR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Gelişmiş

Bu sekmede karşımıza satın alma notu çıkar. Bu sekme, satış sonrası müşteriye gösterilen nottur. Örneğin montajın nasıl olması gerektiği, ürünün nasıl kullanılacağı gibi bilgi buraya girilebilir. Hemen altında menü sıralaması butonu mevcut. Burasını da aktif hale getirdiğimizde ürünleri kategori görünümünde istediğimiz gibi sıralayabiliriz. Örneğin 100 adet ürün varsa bunlardan en çok tercih edilen ürünleri en üst sıralarda gösterebilmek için bu sekme kullanılır.  0 değeri girilen ürün en üst sırada görülürken 1, 2,3 şeklinde aritmetik olarak sıralayabilirsin.

    9. EXTRA AYARLAR NASIL YAPILIR?

Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle > Extra

Son olarak extra sekmesi bizi karşılar. Burası temadan temaya göre farklılık gösterir. Ben Flatsome temasını kullanıyorum. Custom Bubble bölümünü etkinleştirip, custum bubble title sekmesine yeni, özel ürün gibi etiketler kullanabilirsin. Hemen altındaki custom tab tittle bölümüyle ürün sayfasına ekstra seçenek ekleyebilirsin. Ekstra sekme başlığını bu bölüme yazıp altındaki geniş boşluğa açıklamasını, kısa kodu girerek  form gibi kullanışlı eklentilere ulaşabilirsin.

Product video bölümüne ilgili videoyu ekleyebilirsin. Altında da videonun sayfada nasıl görüneceğini lightbox diyerek tıklanınca açılmasını yahut yeni bir tabte açmasını sağlayabilirsin. En iyi içerik kısmına da ürünle ilgili içeriği yükleyebilirsin.

   10.  ÜRÜN KISA AÇIKLAMASI NASIL DÜZENLENİR?

    Woocommerce> Ürünler > Yeni ekle

Ürünün kısa açıklamasıyla müşteriyi cezbedip, satın almaya itebilirsin. Ürününle ilgili çarpıcı bir motto yahut dikkat çekici bir cümleyle müşterinin kalbini kazanabilirsin.

11. ÜRÜN GÖRSELİ NASIL DÜZENLENİR?

Ürün görseli, ürün liste sayfalarında ve ürünün ana görselinde görünecek olan görseldir. Ürün görselini galerinden yükleyerek hemen sağda görebilirsin.  Ürün galerisine görseli de ürün görselinin hemen altındaki sekmeden ekleyebilirsin. Görsellerin kalitesi satın almayı doğrudan etkiler.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yayımla diyerek yeni basit ürünü yüklemiş oluyoruz. Sayfayı yeni bir sekmede açarak nasıl ve nerede göründüğünü kontrol edebilirsin.

 

 • Eveet! WooCommerce tabanlı e-ticaret sitemize basit ürün yükleme işlemini tamamladık. Şimdi ürünün nasıl göründüğü, eklediğimiz verilerin nerelerde görüldüğünü aşağıdaki galeriden inceleyebilirsin.

 

 • Anlattıklarım umarım faydalı olmuştur. Dafa fazla içeriğe ulaşmak için Youtube hesabımı takip edebilir, aklına takılan her şeyi sorabilirsin. Yeni yazı ve videolarımda görüşmek üzere sevgiyle kal…

Basit Ürün Ekleme – WooCommerce Ayrıntılı Ürün Ekleme Rehberi” yazısında 4 düşünce

 1. Şeyma K. diyor ki:

  Merhaba,
  woocomerce de bir ürün için ön siparişi nasıl aktif edebiliriz? Örneğin elimizde ürün yok ama ön sipariş olarak almaya devam etmek istiyoruz. Bu konuda bir geliştirme var mı?

 2. serkan can diyor ki:

  hocam merhana flastome temamızda ürün isimleri h2 etiketi değil ürün isimlerimizi h2 yapmamız mümkün mü bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir