E-Ticaret Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?

E-ticaret girişimcisi veya e-ticarete adım atmayı planlayanlardansanız üzerinde titizlikle durmanız gereken bir konuyla karşınızdayız. Dilerseniz konudan bahsettiğimiz videomuzu izleyebilir aklınıza takın her şeyi yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

İnsanlar daima estetik algılarıyla hareket ederler. Çok uzağa gitmeden hemen kendinizden yola çıkın; en basitinden bir ekmek veya elma alırken görünüşüne bakıp da satın almıyor musunuz? Her birimiz görsel olarak bizlere güzel gelen şeylere yöneliyoruz, gördüğümüz her şeyin güzel olmasını istiyor ve bu doğrultuda satın alma gerçekleştiriyoruz.

Bahsettiğimiz pek tabi yalnızca fiziksel ürünleri satın almakla sınırlı değil hatta belki de daha çok dijital ortamda buna dikkat ediyoruz. Herhangi bir ihtiyacınızı dijital platformlardan karşılarken öncelikli olarak açıklamasına değil ürün fotoğrafına odaklanırsınız. Aslında bu kontrollü olarak değil de istemsiz bir şekilde gerçekleştirilir. E-ticaret mağazasında gezinirken bir ürüne ilgi duymak için mutlaka ürün görselinin başarılı ve etkileyici olması gerekir. Eğer fotoğraflar başarılı ve ayrıntılı çekim de yapılmışsa satın alma kararı vermeniz yaklaşık 3 saniye içerisinde gerçekleşebiliyor.

Ürün Görselleri Neden Önemlidir?

Öncelikli olarak dijital dünyadaki vitrininizin kullanıcı tarafından ilgi görebilmesi için mutlaka özenle yaratılmış olması gerekir. Ne kadar muhteşem ürünlere, e-ticaret altyapısına ve e-ticaret web tasarımına sahip olursanız olun eğer ürün fotoğraflarınız çekici ve kullanıcıda merak oluşturan nitelikte olduğu takdirde yatırımlarınız düşündüğünüz kadar dönüşüm sağlamayacaktır. Bu nedenle e-tcaret girişimcisiyseniz mutlaka ürün fotoğraf çekimi için yarım yapmalı ve kaliteli ürün görsellerine bir şekilde sahip olmalısınız. Aksi takdirde düşük çözünürlüklü, kalitesiz fotoğraflarla web sitenizin verimliliğini düşürür, yüksek miktarda hemen çıkma oranlarıyla (bounce rate) karşılaşır ve uzun vade de müşteri gözünde kötü bir imaj çizmiş olursunuz.

E-Ticaret Stüdyosu Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret ürünlerinizi çekmek için bir fotoğraf stüdyosu kullanabileceğiniz gibi evinizde uygun bir ortam organize ederek de çekimlerinizi yapabilirsiniz. Hatta sektör dikeyinize göre en çok tercih edilen, kullanıcıların görmek istediği veya ürününüzü daha iyi ortaya koyabileceğinizi düşündüğünüz her ortamda rahatlıkla ürün fotoğrafı çekimi yapabilirsiniz. Açık hava, güneşli bir gün olabileceği gibi kapalı bir ortamda da muhteşem çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. En nihayetin ürünlerin en kaliteli haliyle kullanıcılara sunulması hedeflenmeli ve bunun için gerekli zaman ve fırsatlar yaratılmalıdır.

E-Ticaret Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ürünlerinizin, hedeflediğiniz dönüşümleri sağlayabilmesi için oldukça net bir biçimde aktarılması, yüksek piksel çözünürlüklü olması gerekmektedir. Peki e-ticaret ürünleri nasıl çekilmelidir, bunun için mutlaka atlamadan yapmanız gereken adımlar mevcuttur. Bunları tek tek açıklayalım;

Kaliteli Ekipman

Ürünlerinizin yüksek çözünürlüklü olabilmesi için olmazsa olmazlar arasında mutlaka başarılı ekipmanlar yer almaktadır. Profesyonel kameralar kullanarak yapacağınızın çekimin kalitesi telefon kamerasıyla yapacağınız çekimden bir hayli yüksek olacaktır. Ancak tavsiyelerimize uyarsanız pekala akıllı telefon kamerasıyla da muhteşem çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru Işık – Kontrast

Ürünlerinizin en doğru şekilde sunulması için mutlaka doğru ışığın bulunması gerekmektedir. Çekilen ürünün rengine göre ışığı farklı açılardan alarak en güzel kare yakalanır. Gün ışığı doğal ışık olduğu için ürünlerinizin gerçek rengini birebir yansıtır. Yapay ışıklar da kullanılabileceği gibi ürünlerinizin farklı ton ve sıra dışı rengi varsa mutlaka kullanıcıya doğru şekilde sunulabilmesi adına güneş ışığını kullanmanız tavsiye edilir. Doğru açı ve doğru ışığın birleşimiyle enfes görsellere sahip olabileceğinizi rahatlıkla ifade edebiliriz.

Farklı Açılar

E-ticaret mağazasında ürünler, satın alma sırasında müşterinin adeta fiziksel olarak mağazada dokunmak, incelemek istediği tüm alanların açık ve belirgin bir şekilde fotoğraflanması gerekmektedir. Örneğin bir cüzdan sattığınızı varsaydığımızda; cüzdan içi, bölmelerin genişliği, önden ve arkadan görüntüsü mutlaka kaydedilmeli kullanıcının aklında oluşabilecek tüm sorular giderilmeye çalışılmalıdır.

Ürün Temizliği

Fotoğraf çekimi yapmadan önce mutlaka ilgili ürünlerin temizlenmesi gerekmektedir. Fotoğraf karesinde görülebilecek toz, kir ve lekeler müşteri tutumunu etkileyecek ve olumsuz bir algı oluşturacaktır. Ürünlerine özen gösterdiğinizi kullanıcılara hissettirmeli ve mutlaka çekim öncesinde gerekli hazırlıkları gerçekleştirmelisiniz.

Çekim Boyutu

Sektörünüze uygun olarak yatay ya da dikey çekimler gerçekleştirirsiniz. Öncesinde mutlaka sektör devlerinizi analiz etmeli nasıl çekimler alıyorlar, kullanıcılar neleri görmekten keyif alıyor, ürün nasıl daha iyi ifade ediliyor gibi sorulara ayrıntıyla cevap verip bunların doğrultusunda fotoğraflar çekimi gerçekleştirmelisiniz.

Örneğin mobilya mağazaları için sıklıkla yatay çekim tercih edilirken, moda kıyafet, aksesuar sektörlerinde sıklıkla dikey çekimlerin kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Doğru Konsept

E-ticaret ürünlerinin bu aşamada sektörel olarak farklılaştığı görülmektedir. Örneğin Amazon, Hepsi Burada, Gittigidiyor gibi büyük e-ticaret siteleri beyaz arka fon kullanmaktadır. Ürün için özel bir arka plan ve konsept tasarım oluşturmamaktadırlar. Ancak Etsy, Trendyol gibi e-ticaret sitelerinde de yoğun olarak özel konsept belirlenerek canlı mankenler ve konsept oluşturulmaktadır.

Ürün fotoğraflarını çekerken arkan planın ürüne göre ayarlanması gerekir. Ürünleri öne çıkaracak arka planların tercih edilmesi gerekir. Genellikle, beyaz gibi açık renkli arka planlar ürünlerin öne çıkmasını sağlar. Ancak ürününüz beyaz renkte ise beyaz ya da açık renkli bir arka plan ile ürün kaybolur ve dikkat çekmez. Açık renkli ürünlerin arka planında üründen daha koyu rengin kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra, arka plan pürüzsüz bir görünüme sahip olmalıdır. Pürüzsüz bir arka plan ürünün görüntüsünü de doğrudan etkiler.

Ayrıntı Fotoğrafı, Yakın Çekim

Satışı gerçekleştireceğiniz ürünlerde kullanıcıların öğrenmek isteyeceği, özellikle merak edilen veya diğer ürünlerden farklı olan fark yaratan özelliklerinin yakın çekimini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı görseller kullanıcılar tarafından oldukça fazla incelenir ve ürün hakkında en doğru kararın oluşmasını sağlar. Diğer firmalardan farklı olan yanlarınızla öne çıkarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

E-Ticaret Ürün Fotoğrafları Nasıl Düzenlenir?

Bahsettiğimiz aşamaları harfiyen uygulayabildiyseniz oldukça başarılı fotoğraflara sahip olmuşsunuz demektir. Şimdi e-ticaret ürün fotoğraflarınızı düzenlemeye geçebilirsiniz. Düzenlemek için çeşitli fotoğraf düzenleme araçları kullanabilirsiniz ancak burada dikkat etmeniz nokta gereksiz filtre ve ürünü olduğun danuzaklaştıracak, farklı gösterecek her türlü çalışma tüm çabalarınızı heba etmenizle sonuçlanabilir. Kaliteyi iyileştirici çalışmalar yapmalı ve aşırılıktan daima kaçınmalısınız.

E-Ticaret Ürünlerini Düzenleyebileceğiniz Araçlar

Canva

En çok sevilen grafik tasarım platformlarından olan Canva’yı gönül rahatlığıyla ürünlerinizi düzenlemek için kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulsa da pro sürümü sizlere daha fazla imkan tanıyacak ve başarılı şablonlar elde etmenizi sağlayacaktır. Pazarlama materyalleri için en uygun kullanıcı dostu ücretsiz çevrim içi düzenleyici olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Adobe Photoshop

Fotoğraf düzenlemesi için sevilerek tercih Adobe Photoshop sunduğu profesyonel iyileştirmelerle kullanıcıların gözdesi olmuştur. Ücretli olan bu programı satın almadan önce ürün fotoğraflarını uzun süre çekecek ve düzenleyecek olma durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Uzun vadede yapmayı planlanıyorsanız akılcı bir yatırım olmayacaktır.

Snapseed 

Aynı zamanda ücretsiz olan güçlü, tam özellikli mobil uygulama. Ürünlerinizi akıllı telefonunuzu kullanarak çekim yapacaksanız Snepseed’i gönül rahatlığıyla düzenleme yapmak için kullanabilirsiniz.

Photoscape

Photoscape, oldukça basit bir programdır. Photoscape’i kullanarak fotoğraflarınızda basit değişiklikler gerçekleştirebilir ya da fotoğraflarınıza filtreler ekleyebilirsiniz. Ürünlerinize aşırı ve abartıya kaçmadan filtreler ekleyebilir ürünün çarpıcılığını artırabilirsiniz.

Pixlr

Pixlr, diğer araçlara göre daha karmaşık arayüze sahip olsa da photoshopa daha yakın bir programdır.  Dolayısıyla kaliteli düzenlemeye Pixlr kullanarak ulaşabilirsiniz.

LightRoom CC

LightRoom CC, mobil cihazlar için kullanılan programdır. Ücretsiz şekilde sunulan program ile akıllı telefonlarınızdan çektiğiniz fotoğrafları düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir