2021 Instagram Algoritmasını Nasıl Yenebilirsiniz?

Instagram Nasıl Sosyal Medya Devi Oldu?

İnstagramın sürekli kendini geliştirdiğini daha fazla uygulamada vakit geçirmemizi sağlayacak ne varsa yaptığını, hatta bunları yaparken diğer uygulamaları bitirecek hamlelerden kaçınmadığını hepimiz deneyimledik değil mi?

Derinlere dalmadan önce geçmişi hatırlamaya ne dersiniz? Gelin İnstagram bugüne kadar genel olarak neler yaptı, nasıl iyileşti bir göz atalım;

Normalde yalnıza kullanıcıların gönderi paylaşabildiği bir mecraydı İnstagram. Ancak zaman içerisinde taki bi bununla kalmadı kendini yeniledi, güncelledi. Hatta popüler uygulamalardan biri olan SnapChat’in yıkılmaz kalesi sarsan atak da İnstagram’dan geldi. Snapchat kullanıcıların 24 saat boyunca görebileceği, 24 saati doldurunca kendiliğinden kalkan fotoğraf ve videolar paylaşmayı amaçlayan uygulama. İnstagram, hikaye ekleme özelliğini bünyesine ekledikten sonra hacmini ikiye katlamış oldu. Sonra sesli mesaj, arama, görüntülü arama özelliği ekleyerek WhatsApp’tan rol çaldı. Direkt mesaj ayarlarını geliştirip iyileştirerek fotoğraf paylaşma platformu halinden çıkıp aynı zamanda insanların birbirleriyle mesajlaşıp, konuşabileceği ortam haline geldi. Yakın zamanda ise 1 dakikalık video kısıtından şikayetçi olan kullanıcıları için IGTV özelliği geldi. Bu eklediği özelliğiyle kullanıcılar 1 dakika kısıtına takılmadan diledikleri uzunlukta video paylaşabiliyorlar. En yeni trend olan TikTok uygulamasında 15 veya 30 saniyelik müzik veya ses eklenebilen video paylaşılabiliyor. TikTok’un rağbet gördüğünü analiz eden İnstagram, bir çalım da TikTok’a atarak bünyesine Reels’i ekleyerek yine 15 veya 30 saniyelik müzik eklenebilen videolara kavuştu.

 İnstagram kullanıcıları her özelliği tek bir platformda bulmaktan hoşnut görünüyorlar ki her yeni çıkan güncellemeyi benimseyip severek kullanıyorlar. Peki tüm bu güncellemeleri yaparken instagram kullanıcıları nasıl içeriklerle karşılaşıyorlar? Daha fazla takipçi nasıl kazanılır?  Takip ettiğiniz her hesabın gönderisini görebiliyor musunuz? Tüm bunları algoritma neye göre belirliyor? Sıkça merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını verelim;

2021 Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Algoritmalar, paylaştığınız gönderilerin, hikayelerin, tüm içeriklerin aslında kimlere gösterileceğini veya gösterilmeyeceğini belirler.  Dolayısıyla instagramda etkili bir profil oluşturabilmeniz, istediğiniz kadar takipçiyi organik şekilde elde etmek için bu algoritmanın nasıl çalıştığını anlamanız, hesabınızı algoritmanın istediklerine göre düzenlemeniz, yönetmeniz gerekir.

İnstagram takipçilerinizin sadece %10’unun içeriklerinizi organik olarak akışta görebileceğini biliyor muydunuz? İnci gibi işlediğiniz yazılarınızı, mükemmel fotoğraflarınızı yalnızca takipçilerinizden %10’luk kısmının görmesi çok can sıkıcı değil mi? Kalan %90 gibi dev bir takipçi portföyünüzün içeriklerinize erişebilmesi, etkileşim oranlarınızın artışının sağlanabilmesi için işte bu instagram algoritmasını alt etmeniz, en iyi şekilde baş etmeniz gerekmektedir.

Instagram ekibi bizleri mutsuz etmek için değil aksine karşımızda görünce mutluluk duyacağımız, en ilgili, en alakalı içerikleri bize göstermek istiyor. Şimdi sizlere konunun daha iyi anlaşılabilmesi için İnstagram algoritmasının akış, hikaye, Reels ve IGTV için nasıl çalıştığını ayrıca anlatmak isteriz;

2021 Instagram Algoritması Akış İçin Nasıl Çalışır?

Kullanıcı Instagram’da akışta gezinirken algoritma kullanıcın göreceği gönderinin sıralamasını belirler. 2021 instagram algoritması kullanıcının beğenebileceği, ilgisini çekebilecek içerikleri daha üst sıralarda gösterir. Diğer içerikleri ise daha aşağı iter. Nelere göre içerikleri daha alt veya üst sıralara yerleştireceği ise genel olarak 6 farklı faktöre göre belirler;

Kullanıcın Gösterdiği İlgi

2021 Instagram yeni algoritması kullanıcının daha önce beğendiği, yorum yaptığı, kaydettiği, veya bir şekilde etkileşime geçtiği gönderilere benzer gönderileri daha üst sıralarda gösterir. Yani instagram algoritması kullanıcının beğenebileceği içerikleri daha üst sıralara yerleştirerek kullanıcın daha kaliteli bir deneyim elde etmesini sağlar.

İnstagram feed sıralamasında artık beğeninin çok da önemli olmadığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Instagram akış sıralaması için en değerli etkileşimler sırasıyla; kaydetmeler, yorumlar, göndermeler ve beğeniler şeklinde güncellenmişti. Bu sıra muhtemelen kısa zaman içerisinde yeniden güncellenecektir. Sizlerin bu algoritmayı takip etmeniz, analizini etmeniz gerekmektedir.

Kullanıcının Hesaplarla İlişkisi

2021 instagram algoritması kullanıcıların sürekli olarak yeniden görüntüledikleri hesapları, gönderileri daha üst sıralara iter. Örneğin sevgilinizin, ailenizin, yakın arkadaşlarınızın paylaşımlarını akışınızda daha üst sırada gösterecektir. İnstagram bunu algılarken; şu parametreleri kullanır:

  • İçeriğini beğendiğiniz kişiler (hikayeler ve canlı videolar dahil)
  • Mesaj gönderdiğiniz kişiler
  • Aradığınız kişiler
  • Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar

Dolayısıyla intagram algoritması sıklıkla girdiğiniz hesaplara daha çok önem verdiğinizi, aranızda bir yakınlık ilişkisi olduğunu algılar. Doğrudan bu kişilerin gönderilerini daha üst sıralarda görürsünüz.  Her yeni takipleşen kişiler arasında, Instagram bu parametreleri kullanarak hesaplamalar yapmaya devam eder. Muhteşem bir çıkarım matematiği değil mi?

Gönderi Yayınlanan Zaman

Gönderilerinizi paylaştığınız vakit yeni instagram algoritması için oldukça kıymetli. Şu saat aralıkları uygundur diye her hesap için söyleyemeyiz ancak hesabınızda gönderi paylaştığınız zamanın hesabını tutarsanız, daha çok etkileşim alabilirsniz. 2021 Instagram algoritması gönderinin ne zaman paylaşıldığı, o sırada kaç kullanıcının aktif olduğuna göre belirliyor. Yani gönderi paylaştığınızda aktif olan kişi sayısı ne kadar fazlaysa o denli etkileşim alabileceğinizi açıkça belirtmiştir.

Sizlerin de kendi etkileşim zamanınızı bularak, erişim ve dolayısıyla etkileşim oranlarınızı artırmanız mümkündür. Bunun için sizlere tavsiyemiz farklı zaman aralıklarında paylaşım yaparak en iyi sonuçlar elde ettiğiniz zamanları sıklıkla test ederek paylaşım yapmanız olacaktır.

Kullanıcının Instagram’a Giriş Sıklığı

2021 Instagram algoritması kullanıcının ne sıklıkla instagrama giriş yaptığını, ne sıklıkla kaydırdığının analizini yaparak bu veri ışığında; kullanıcınin aktif olmadığı zamandaki en iyi içeriği üst sıraya atarak kullanıcının aktif olmadığı zamandaki kaybını en mükemmel şekilde kapatmayı amaçlamıştır.

Kullanıcın Takip Ettiği Hesap Sayısı

Kullanıcının takip ettiği hesap sayısı çok fazla olduğunda, sizin içerikleriniz gözden kaçıyor olabilir. Her yeni dakika yeni bir gönderi paylaşılıyorsa kuvvetle muhtemel kullanıcı sizin içeriğinizi görmeyecektir. Bunu kendi üzerinizden de düşünebilirsiniz. İnstagramda kaç hesabı takip ediyorsunuz? Takip ettiğiniz her hesabın her gönderisini görebiliyor musunuz? Muhtemelen göremiyorsunuzdur. Arada kaynayacak birçok içerik maalesef bu sebeple kaçırılmaktadır.

Kullanıcının İnstagram Kullanımı

2021 yeni instagram algoritmasıyla kullanıcının instagramda geçirdiği vakiti ölçerek, gördüğünüz içerklere benzer hesapları kendisi önermeye başlayacaktır. Kullanıcı çok fazla zaman geçirince “tüm gönderileri gördünüz” şeklinde bir uyarıyla karşılaşacaktır. Öyle ki geçirilen zamanın çokluğuna göre içerikler gerçekten tükenebilir. Bu durumda instagram geçmiş etkileşimlere benzer içerikler önerecektir.

2021 İnstagram Algoritması Hikayeler İçin Nasıl Çalışır?

Çok genel bir ifadeyle 2021 instagram algoritması hikayelerde ön sıralara getireceği içerikleri, kullanıcın bir şekilde etkileşim kurduğu, beğendiği, kayettiği, yorum yaptığı, mesajlaştığı hesaplara göre düzenlemektedir.

İnstagram hikayeleri daha çok güncelliğe önem verdiği için en yeni story’nin ilk sırada görünmesi bilinen ve istenen bir özelliktir. Sizler de belirli aralıklarla hikaye paylaşımı yaparak, hem kullanıcıların sizi görme sıklığını artıtırsınız hem de profilinize geçiş yapabilmeleri için fırsat sunmuş olursunuz. Kullanabileceğiniz birçok filtreyle trendleri yakından takip etmiş ve organize etmiş olabilirsiniz.

2021 Instagram Algoritması Reels ve IGTV Videolarında Nasıl Çalışır?

Yeni instagram algoritması akış için kullanmış olduğu parametreleri reels ve IGTV videoları için de kullanmaktadır. Kullanıcıların beğenebileceği içerikleri kullanıcılara önererek algoritma keşfet sekmesinde sunmaktadır. Herhangi bir reels videosu açtığınızda sonrasında algoritma tarafından önerilen tüm videolar sizin beğenme ihtimalinizin olduğu içerikler olacaktır. Aynı şekilde IGTV videoları için de geçerlidir. Keşfet sekmesinden herhangi bir igtv videosu izlediğinizde daha sonra önerilen videolar beğenebileceğiniz videolar olacaktır.

Reels ve IGTV videolarınızın izlenme sayısını ve görünürlüğünü artırmak için önce bunları feed’inizle paylaşın ve hashtag’ler ekleyin. Instagram, yeni özellikler için keşfedilebilirliği artırma eğilimindedir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir Reels stratejisine atlamak isteyeceksiniz.

2021 Instagram Algoritmasını Nasıl Yenebilirsiniz?

Instagram algoritmasını yenmenin birinci yolu ve yöntemi etkileşimdir! Etkileşim oranlarınızı artırabilmeniz için gönderilerinizi hikayenize eklemekten çekinmeyin. Hem kullanıcının yeniden görüntülemesini sağlamış olursunuz hem de ulaşamadığınız kesime erişebilme imkanı yaratmış olabilirsiniz. İnstagram takipçilerinizin katılımını teşvik edecek içerikler oluşturarak onlarla sohbet etmeli, yorumlarına mutlaka dönüş yapmalısınız.

Birçok sayıda instagram çıkartması mevcut. Bunları gönderinize en uygununu, en dikkat çekenini seçerek kullanmaktan çekinmemelisiniz. Takipçilerinizle belirli aralıklarla soru-cevap sohbeti yapalı kendinizi anlatmalı, onları dinlemelisiniz. Takipçilerinizi değerli hissettirmeli, fikirlerini alacak anketler hazırlamalısınız. Hesabınızın emoji çıkartması cevabını kapatmamanızı tavsiye ederiz. Takipçilerinizden gelen her yeni dm etkileşimizi artırıp algoritmayı besleyecektir. Toparlayarak 2021 Instagram algoritmasını nasıl yerle br edeceğinizi açıklayacak olursak;

1. Güncellemelerden Haberdar Olun!

Instagram ekibin ne kadar çok şey deneyimleyip geliştirdiğini mutlaka bilmelisiniz. Algoritmayı gün geçtikçe akıllı hale getirmeye çalışacakları kesin! Sizlere düşen bu yeni güncellemeleri yakından takip etmek olacaktır. Instagram’ın hemen her çıkardığı yeni özeliği keşfedip kullanıcılarınıza anlatarak kullanıcı gözünde yenilikleri paylaşan hesap olabilirsiniz. Böylece takipçileriniz gönderilerinizi, hikayelerinizi istekle bekleyebilirler.

2. Hikayelerinizde Etkileşimi Teşvik Edin!

Daha önce paylaştığınız gönderileri hikayenizde kullanabileceğiniz çıkartmalarla yeniden etkileşim sağlamaya çalışmalısınız. Anket ve sorular soraral takipçilerinizin etkin olmasını sağlamalısınız.

3. İlginç Başlık ve Yazılar Oluşturun!

Takipçileriniz siz daha itmeden yorum yapabileceği, ilginç bir okadar ilgi çekici başlıklar oluşturmalı, enteresan içerikler oluşturmalısınız. Çoğu instagram kullanıcısı gönderilerdeki yazıları okumadan kaydırıp geçiyor. Ancak eğer kullanıcıilginç bir yazıyla tutulup, okursa mutlaka etkileşim gerçekleştiriyor. Çok beğendiği yazı ise hikayesinde bahsedebilir, paylaşabilir, arkadaş gruplarına gönderebilir veya beğeni, kaydetme, yorum yapma gibi etkileşmlerde bulunur. Kullanıcının gönlünü çalabileceğiniz birkaç kelimeden oluşan sağlam başlıklar sizi oldukça mutlu edecektir. İnstagram algoritmasının etkileşime dayalı olduğu kesinlikle unututlmamalıdır.

4. Hashtag’ler Kullanın!

Gönderinizle en iligili olan hashtaglardan en fazla ivmeye sahip olan 5-6 hashtag kullanarak gönderinizin keşfete düşmesini sağlayabilir, sizi takip etmeyen hesaplardan görülmenizi, etkileşim almanızı sağlayabilirsiniz. Bu strateji güzel bir şekilde optimize edebilirseniz, içeriğinizle ilgilenebilecek insanlara rahatlıkla ulaşabilir, onlardan etkileşim sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız hashtag sayısına dikkat etmeli abartıya kaçmamalısınız. Fazla sayıda hashtag kullanımı algoritma tarafından olumsuz algılanabilmektedir.

5. Mesaj Kutunuzu Sıklıkla Kontrol Edin!

Kullanıcılar size herhangi bir soru sormuşsa, bir yorumda veya katkıda bulunmuşsa dönüş yapmalı onların etkileşimlerini devam ettirebilmeleri için gerekli sıcaklığı ve samimiyeti yaratmanız gerekmektedir. Çünkü kaydetmeler, yorumlar, direkt mesajlar ve beğeniler instagram algoritması için son derece önemli etkileşimlerdir.  Takipçilerinizin dm’lerine yanıt verdiğinizde takipçinin sizin hesabınıza duyduğu yakınlığı algoritma algılayıp anlamlandırmaya çalışıyor. Dolayısıyla kullanıcıyla aranızda iletişim olduğunda sizlerin gönderilerinizi, hikayelerinizi daha üst sıralarda görebilmektedir.

Özetle İnstagram Algoritmasını Yenmeniz Mümkün!

Algoritmayı bloklamak, hacklemek ancak daha fazla etkileşimle mümkündür. Takipçilerinizin sizler için değerli olduğunu yineleyip aranızda oluşan bağı kuvvetlendirirseniz, etkileşimi öğütlemenize dahi gerek kalmadan kullanıcılar istekli olarak etkileşim gerçekleştirmiş olacaktır. Kullanıcıları ne kadar uzun süre instagramda aktif tutarsanız, 2021 instagram algoritması sizin hesabınızı desteklemiş olacaktır. Karşılıklı fayda yaratmak bu algoritmanın altın kurallarından biridir. Mutlaka yeni çıkan özellikleri kullanın. Reels videoları, IGTV videolarına nispeten daha popüler! Reels ideoları çekerek takipçilerinizi gülümsetecek, akıllarında kalacak içerikler çekerek algoritmayı yenebilirsiniz.

2021 yeni instagram algoritmasını nasıl yenebileceğiniz konusunda korkunuz olmasın. Tavsiyelerimize kulak asarak algoritmayı şaşkına çevirebilir, etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Instagram ekibinin sürekli olarak algoitmayı geliştirdiğini, iyileştirdiğini unutmamak çok kıymetli. Yeni bir güncelleme olduğunda sizlere detaylarını açıklamak için yine burada olacağız.

Bizi instagram hesabımızdan takip ederek son yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Bol etkileşimli günler dileriz.

Esinlendiğimiz Kaynaklar:

Later Blog – Instagram Algoritması 2021’de Nasıl Çalışır?

Shopify Blog – 2021 için Instagram Algoritmasının İçinde: Nasıl Çalışır ve Stratejinizi Nereye Değiştirirsiniz?

Instagram Algoritması 2021’de Nasıl Çalışır (ve nasıl yenilir!)

2021’de Instagram Algoritmasını Hacklemenin Sırrı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir