Instagram son yıllarda e-ticaret alanında reklam vermeye uygun bir platform haline geldi. Kullanımı gün geçtikçe artan instagram eğlenceli içeriklerin yanı sıra e-ticaret sitelerine yönlendirilerek sponsorlu reklam verme aracı olarak da kullanılmaktadır.

Fazlaca getirisi olan bu sistemin e-ticaretin artmasını sağlayarak sanal pazarlarda rekabeti de arttırdı. 

Geniş hedef kitleye ulaşma imkanı sağlayan instagram sponsorlu reklamlar neredeyse çoğu firmanın kullandığı bir yöntemin tabanını oluşturmaktadır. 

Peki instagram sponsorlu reklam nedir , neden verilir öncelikle bunları keşfedelim ;

Not: Instagram sponsorlu youtube videomuzu izleyerek 20 dk sponsorlu reklam vermeyi öğrenin.

İnstagram Sponsorlu Reklam Nedir?

Instagram sponsorlu reklam , firmanın web sitesi veya direk instagram üzerinde yaptığı satışları ve hizmetleri daha geniş hedef kitleye ulaştırmayı sağlayan bir tür reklam çeşididir.

Güncel dönemde fazlasıyla kullanılan instagram sponsorlu reklamlar , organik hedef kitleye yapılan satış veya hizmetten faydalanmasını sağlayarak daha fazla müşteri çeymeyi öngörmektedir.

Instagram Sponsorlu Reklam Neden Verilir?

Instagram sponsorlu reklamlar organik hedef kitleye ulaşmayı sağlamak için verilir. Organik hedef kitleye ulaşan firma ürün veya hizmet satışından daha fazla getiri elde eder. 

Çeşitli reklam yöntemine sahip olan instagram para karşılığında verilen hizmeti algoritmik sistem analizi ile ilgilenecek kişilere gösterim sunar. Peki instagram reklam verme karşılığı ne kadar ücret ister gelin hep birlikte inceleyelim ;

Instagram Reklam Fiyatları 

Instagram reklam fiyatları  , reklam verilecek  alana göre farklılık göstermektedir. Çeşitli faktörlere göre farklılık gösteren instagram reklam fiyatları sabit fiyata sahip olmamakla beraber kıyaslama yapılacak fiyat aralığına sahip değildir. Instagram reklam fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler şunlardır ;

 • Sektörün rekabet gücü
 • Hedeflemeniz
 • Fırsat zamanları ( ayları) 

Sektörün rekabet gücü arttıkça fiyatlarda aynı şekilde artış gösterir. Bir sektörün pazaryerindeki rakipleri arttıkça rekabette aynı oranda artar , buda reklam fiyatının artmasına neden olur.

İnstagramda Nasıl Reklam Verilir? 

Artık sizde reklam vermeyi öğrendiniz , umarım Instagram’da nasıl reklam vereceğinizi daha iyi anlamışsınızdır. Kullanabileceğiniz seçenekleri anlamak ve kampanyalarınızı oluşturmak için zaman ayırarak reklamı oluşturacak alt yapıyı belirleyin. En kısa zamanda instagram pazarlamasının satışlarınızı artıran hedeflenen müşterileri nasıl sağlayabileceğini göreceksiniz.

Instagram reklamınızı oluşturmanın 8 adımı:

 1. Facebook Reklam Yöneticisini Aç
 2. Hedefinizi Belirleyin
 3. Hedef Kitlenizi Belirleyin
 4. İnstagramınızı Yayınlayacağınız Platformu Seçin
 5. Pazara Göre Bütçenizi Belirleyin
 6. Reklam Biçiminizi Seçin
 7. Reklamınızı Yayınlayın
 8. Performansınızı Takip Etmeyi Unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir