Google arama sonuçlarında genel olarak nasıl yapılır, kurulur, takılır, çıkarılır gibi kullanıcıların daha çok video içeriğiyle sorunlarını çözüme kavuşturacağı içerikler için çalışmaya devam ediyor.

Google video içeriklerindeki en vurucu ve önemli alanları öne çıkarma özelliği olan video önemli anları ilk kez 2019 yılında duyurmuştu. Oldukça sevilen bu özellik sayesinde kullanıcılar doğrudan videodaki önemli anlar arasında geçiş yapabilir ve istedikleri bilgiye daha hızlı ve pratik şekilde ulaşabilir hale gelmişti. Zaman içerisinde Google bu oldukça kullanışlı özelliği geliştirmeye devam etmiştir. Henüz geçtiğimiz hafta tüm bölgelerde mobil veya masa üstü fark etmeksizin her kullanıcının aradığı bilgiye daha pratik ulaşmasını sağlamak için daha fazla videoya önemli anlar özelliğini getirdi. Önemli anlar, daha fazla kullanıcının doğrudan videonun en alakalı bölümlerine bağlanmasına ve video bölümlerine bir kitabın bölümleri gibi göz atabilmesine imkan sağlar.

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınız takdirde video altında herhangi bir açıklama ve videonun önemli anlarının etiketlendiği alan göremeyeceksiniz. Ancak Google arama sonucunda videodaki 10 önemli alan yapay zeka tarafından otomatik olarak sunulmaktadır.

Videolara Önemli Anlar Nasıl Eklenir?

Artık video içeriğinizdeki önemli zamanların her biri tek tek manuel olarak etiketlemenize gerek kalmadı!

Google, videolarda önemli anlar özelliğini etkinleştirmek için her bir bölümü manuel olarak etiketlemeyi gerektirmeyen yeni bir yöntemi kullanıma sunduğunu duyurdu. Tek yapmanız gereken, videonuzdaki belirli bir zaman damgasına atlamak için gereken URL kalıbını Google’a bildirmek. Ardından Google, videodaki önemli anları tanımlamak için yapay zeka kullanarak Arama sonuçlarında doğrudan bu anlara giden bağlantılar gösterecektir. Google SeekToAction özelliğini beta sürümünden çıkartıp video barındıran tüm siteler için bu işaretlemeyi desteklemeye başladı.

Videonuzda önemli anları vurgulama, öne çıkarma işlemi yaparken şu adımları hatırlamanızda fayda var;

URL’lerinizin videoda başlangıç noktası dışında bir noktaya derin bağlantı sağlayabilmesi gerekir. Örneğin, http://www.example.com/example?t=30, videonun 30. saniyesinde başlar.

Video İçerik Dosyalarının Getirilmesine Nasıl İzin Verilir?

Google’ın video içeriği dosyalarınızı getirmesine izin vermek için şu en iyi uygulamaları izleyin:

  • contentURL değerini, desteklenen bir dosya biçiminde sağlamak için yapılandırılmış veri kullanın.
  • Google’ın videoya ait akış dosyası baytlarını getirmesini engellemeyin. Örneğin, video içeriği URL’sini veya noindex öğesine ya da robots.txt dosyasına sahip alan adını engellemeyin.
  • Video ana makine sayfası ve gerçek videoyu yayınlayan sunucu, taranacak bant genişliğine sahip olmalıdır. Örneğin example.com/puppies.html adresindeki açılış sayfanıza somestreamingservice.com tarafından yayınlanan bir yavru köpek videosu yerleştirilmişse hem example.com hem de somestreamingservice.com Google tarafından erişilebilir olmanın yanı sıra kullanılabilir sunucu yüküne sahip olmalıdır.
  • Video dosyası, sabit bir URL‘de bulunmalıdır.

Videonuzdaki Önemli Anları Manuel Olarak Nasıl Girebilirsiniz?

  • Videonuz web sayfanızda barındırılıyorsa önemli anları şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:
    • Clip yapılandırılmış verisi: Hem her segmentin tam başlangıç ve bitiş noktasını hem de her segment için görüntülenecek etiketi belirtin.
    • SeekToAction yapılandırılmış verisi: Google’a, URL yapınızda zaman damgalarını genellikle nereye yerleştirdiğinizi belirtin. Böylece Google önemli anları otomatik olarak tanımlayıp kullanıcıları videodaki bu noktalara yönlendiren bağlantı oluşturabilir.
  • Videonuz YouTube’da barındırılıyorsa YouTube’daki video açıklamasında tam zaman damgalarını ve etiketleri belirtebilirsiniz. 

!!! Önemli anlar özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için (Google’ın videonuz için önemli anları otomatik olarak gösterme çabaları dahil) nosnippet meta etiketini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir