Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı ziyaretçisi gün geçtikçe daha da artan sosyal medya platformlarında çevrimiçi içerik üreten rekabetçi ve izleyici araştırması yoluyla sosyal medya stratejisi oluşturan ve yürüten kişidir. Sosyal medya uzmanından firmaların sosyal platformlarda kendin duyurması için ilgi çekici dijital içerikler üretmesi beklenir. Günümüzde popülaritesi artan ve gün geçtikçe daha çok ilgi duyulan meslek dalı haline gelmiştir. Sosyal medya platformlarında aktif olabilmek, trendleri yakalayabilmek, takipçilerin hevesle takip ettiği, keyif aldığı içerikler üretebilmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Eğer sizler de sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız kendinize ait bir işletme hesabı oluşturarak kendinizi geliştirmeye, sosyal medyayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Önemi gün geçtikçe artan sosyal medya artık yaşantımızın en büyük parçaları arasında. Sosyal medyada geçirilen vaktin azımsanamayacak kadar fazla olduğunun farkında mısınız?  Yalnızca hoş vakit geçirmenin çok ötesine geçen sosyal medya kanalları günümüzde dijital pazarlama için en sık kullanılan araçların başında gelmektedir. Sahi sizler sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Bir anda kendinizi Instagram akışında gönderi kaydırırken bulduğunuz oldu mu veya Twitter’da fütursuzca gezinirken ben buraya ne zaman girdim diye sorguladığınız oldu mu?

Evet sosyal medya günlük hayatın büyük bir kısmını içerisine almaktadır. Zamanla daha da büyümesiyle de bu alanları kullanabilecek profesyonellerin ve bu anlamda iş yapabilen kişilerin ortaya çıktığına şahit olduk. Sanılanın aksine sosyal medyada ciddi miktarda topluluğa hitap edebilmek oldukça zor bir iştir. Çünkü takipçiler düzenli olarak paylaşım görmek, içeriklerinizi takip etmek isterler. Özellikle sosyal medya üzerinden satış yapan bir mağazanız varsa bu mecranın önemini tartışmasız kabul edebiliriz. Bu sebeple sosyal medya uzmanlığı günümüzde revaçta olan keyifli meslekler arasında yer edinmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya profesyonellerinin öncelikli işlerinin ilgili markanın bilinirliğini artırmak ve yeni kitleler çekmek olacaktır. Genel olarak bu tanımın alt açıklamalarını yapmamız gerekirse sosyal medya profesyonelinin sorumlulukları şu şekildedir;

 • En nihai amaç, sosyal medya pazarlama yol haritasının tüm yönlerinden stratejik olarak yararlanarak kademeli olarak üstün müşteri katılımı ve yakınlığı, web sitesi trafiği ve gelir elde etmektir.
 • Düzenli olarak ilgili sosyal medya mecralarında çevrimiçi içerikler oluşturur ve yayınlar.
 • Yeni kullanıcıları çekebilecek ve mevcut kullanıcıları harekete geçirmeye teşvik edecek uzun veya kısa biçimli sosyal medya içerikleri, oyunları oluştururlar.
 • Neyin işe yarayıp yaramadığını analiz etmek için verileri kullanır ve önemli kanalları, durumları buna göre güçlendirir.
 • Çok yönlü kişiliğiyle strateji geliştirir, tasarımcılarla çalışır, metin yazar, sosyal toplulukları yönetmek ve verileri analiz eder.
 • İlgi çekici, duyarlı, sorumlu, şaşırtıcı ve büyüleyici sosyal medya etkileşimleriyle marka hayranlarını sadık müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur.
 • Sosyal medya trendleriyle yeni kullanıcıları keşfetmenin yollarını arar.

Sosyal Medya Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler

Sosyal medya uzmanından öncelikli olarak marka bilinirliğinin artırılması, hesabın içeriklerinin takipçiler tarafından heyecanla beklenmesinin sağlanması istenir. Dolayısıyla sosyal medya uzmanı kişilerin mutlaka taşıması gereken özelliklerini sıraladığımızda;

 • Sosyal medya uzmanı mutlaka kreatif düşünce yapısına sahip olmalıdır.
 • Pazarlama, İşletme, İletişim , Finans, Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Dijital Pazarlama, Reklamcılık veya bu bölümlerle ilgili bir alanda lisans eğitimi almalıdır.
 • Yaratıcı yönüyle takipçileri şaşırtmalı ve kendini geliştirmeye açık olmalıdır.
 • Pazarlama tekniklerine hakim olması gerekir.
 • Sosyal medya pazarlamasında veya Dijital Medya Uzmanı olarak kanıtlanmış çalışma deneyiminin olması gerekir.
 • İletişim yönünün kuvvetli olması, kendini iyi ifade edebiliyor olması gerekir. Mükemmel danışmanlık, yazma, düzenleme (fotoğraf/video/metin), sunum ve iletişim becerilerinin olması gerekir.
 • Kanıtlanabilir sosyal ağ deneyimi ve sosyal analitik araçların hakkında bilgisi olması gerekir.
 • Web tasarımı, web geliştirme, CRO ve SEO hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.
 • CSS, HTML ve Photoshop çalışma bilgisi ile birlikte WordPress ve diğer içerik yönetim sistemlerini kullanma deneyiminin bulunması gerekir.
 • Planlı ve düzenli şekilde çalışmayı sevmesi gerekir.
 • Pratik çözüm kabiliyetinin mutlaka bulunması gerekir.

Sosyal medya uzmanları, her bir sosyal medya kanalının nasıl çalıştığı ve içeriğin bu kanallarla etkileşime girmesi için nasıl optimize edileceği konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır. Marka adına ilgili konuşmalara katılmaktan ve mevcut ve potansiyel müşterilere destek sağlayarak ürünün sevilmesini, ilgi uyandırmasını ve satışının sağlanmasını amaçlamalıdır.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Sosyal medya uzmanının maaşlarının ortaklık kurduğu işletmelere göre değiştiği görülmektedir. Uzman olmadan önce uzman yardımcısı sıfatıyla çalışılır ve ortalama olarak 2850₺ ila 3500₺ arasında maaş almaktadırlar. Sosyal medya uzmanları ise 3250₺ ila 4500₺ arasında maaş almaktadırlar. Bu anlamda sosyal medya uzmanlığı freelance olarak icra edilebildiği için kişilerin maaşları kendi kreatif düşünce tarzlarına, ortaklık kurmuş oldukları firmalara göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda doğru bir brüt maaş bilgisi verilemese de Kariyer.net’te 266 kişinin katılmış olduğu anketten hareketle

En Düşük: 2820₺

En Yüksek: 6700₺

Ortalama: 3980₺ maaş aldıkları bilgisi sunulmaktadır.

EN DÜŞÜKORTALAMAEN YÜKSEK
Sosyal Medya Direktörü3.300 5.360 8.970 
Sosyal Medya Uzmanı2.820 3.980 6.700 

 Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Kıyaslama, platform belirleme, araştırma, hedef kitle belirleme ve mesajlaşma yoluyla bir sosyal medya stratejisi geliştirin ve uygulamaktan korkmayın.
 • Müşteri katılımını artırmak ve hedef kitleyi harekete geçmeye teşvik etmek için günlük olarak içerik (metinler, resimler, video veya HTML) düzenleme, yayınlama ve paylaşma dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformları için düzenli ve anlamlı içerik oluşturun.
 • Şirketin sosyal içeriğinin görünürlüğünü artırmak için şirketin sosyal medya sayfalarını her platformda düzenleyin ve optimize edin.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği gözden geçirin ve her platform için denetleme ilkesiyle uyumlu olacak şekilde güncelleyin.
 • Editoryal takvimler ve koordinasyon programları geliştirin.
 • İlgili sosyal bilgileri, ölçümleri, en iyi uygulamaları yakalamak ve değerlendirmek için analitik araçları kullanın ve ardından verileri şirketin çevrimiçi performansını izlemek ve değerlendirmek ve gelecekte olumlu sonuçlar sağlamak için kullanın.
 • Şirketin itibarını denetlemek, marka tutarlılığını teşvik etmek için ana planlayıcıları belirleyin ve eylemleri koordine etmek için satış, müşteri ilişkileri gibi çeşitli departmanlarla işbirliği sağlamaktan çekinmeyin.
 • Yeni sosyal platformlar için fırsatları araştırın ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun güncel süreçleri seçin.
 • Kriz yönetimini, kötü yorumları ve olumsuz haberleri düzenli olarak denetleyin. Olumsuz düşünceye sahip kullanıcılarla iletişim sağlayın ve sorunun giderilmeye çalışmasına katkıda bulunun.
 • Anlamlı bağlantılar geliştirin ve denetleyin ve kitleyi mesajlaşma ve diyalog yoluyla meşgul edin. Kendinize olan bağlılığı artırmaya gayret gösterin.
 • Sosyal medyada ortaya çıkan trendler ve en iyi uygulamalar hakkında güncel kalın.
 • Kullanıcı etkileşimini ve SEO’yu izleyin ve optimizasyon için içerik önerin.
 • En hayati sosyal medya KPI’larını tanımlayın, uygulayın ve denetleyin.
 • İçeriğimizin ilgi çekici ve bilgilendirici olmasını sağlarken aynı zamanda markayla ilgili güçlü bir ağ oluşturmak için metin yazarları, tasarımcılar, endüstri profesyonelleri ve etkileyicilerle iş birliği yapın ve iletişim kurun.
 • SEO, sosyal medya, içerik pazarlaması, dijital pazarlama ve e-posta dahil olmak üzere tüm pazarlama kanallarını entegre edin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir