Merhaba güzel insan!

Gönderim sınıfı ayarları ve gönderim sınıflarına özel kargo maliyetlerine dair merak ettiğin ne varsa burada bulabilirsin. İstersen  videomu izleyebilir istersen de görsellerle desteklediğim anlatımımı  okuyabilirsin.

E-Ticaret sitelerinde kimi ürünler için ücretsiz kargo belirlenirken, kimi ürünler için de değişken bir kargo ücreti belirlenebilir. Bunun için WooCommerce’de gönderim sınıfları ayarını kullanırız. Bu da iki aşamada yapılır. Öncelikle kargo ayarlarında gönderim sınıfları tanımlanır. Bu gönderim sınıflarına belirli kargo ücretleri tanımlanır. Daha sonra ürünlerin tanımlanması sırasında, her bir ürün için gönderim sınıfları seçilir.

 Bir önceki yazımda sana Woocommerce Kargo Ayarlarını anlatmıştım. Kargo ayarlarına hakim olmadan gönderim sınıfı ayarlarını irdeleyebilmen biraz güç olabilir. Konu hakkındaki videomu izleyebilir, yazımı okuyabilirsin.

 • Kargo gönderim sınıfı ayarları için hazırlasan haydi başlayalım!

 

Sen de videomuzu inceleyerek WooCommerce tabanlı e-ticaret sitelerinizde farklı ürün gruplarınıza özel kargo fiyatları oluşturabilirsin.

Woocommerce > Ayarlar > Gönderim > Gönderim Sınıfları

Woocommerce ayarlar bölümünden gönderim sekmesine tıklıyoruz hemen altında gönderim sınıfları kısmını görebilirsin.Burada hemen bir adet gönderim sınıfı oluşturalım.

 

 

 • 2. Gönderim Yöntemlerini Düzenle

WooCommerce > Ayarlar > Gönderim Bölgeleri 

Gönderim bölgeleri sekmesinden gönderim yöntemlerini belirlemen gerekli sabit fiyat, kapıda ödeme gibi seçenekleri ekleyip bir sonraki aşamaya geçebilirsin. Sakın kaydetmeyi unutma aksi takdirde yaptığın işlemler görünmeyecektir.

 

 • 3. Gönderim Sınıflarını Ürünlere Uygula 

Ürünü seçip farklı bir sekmede açalım. Sonrasında ürünü düzenle bölümünden ürünün gönderim sınıfını seçelim. Hazırlamış olduğumuz gönderim sınıfını karşımızda bulacağız. Sınıfı seçtikten sonra aman güncellemeyi unutma aksi takdirde işlemin kaydedilmez.

Tekrar Woocommerce gönderim sekmesine tıklayıp sayfayı yenilediğinde ürününüz sınıfa eklenmiş olacaktır.

 

 • 4. Sabit Fiyat Ayarlarını Düzenle

 Woocommerce>Ayarlar >Gönderim> Gönderim Yöntemleri

Şimdi sırada sabit fiyat ayarları var. Gönderim sekmesinde gönderim yöntemleri butonu seni bekliyor olacak. Gönderim yöntemlerinden de sabit fiyat sekmesine tıklaman yeterli.

 

Sabit fiyat düzenlemesine başladığımızda karşımıza bu şekilde panel açılmakta,burada  dikkat etmen gereken kısım maliyetini alanını boş bırakmak olmalı. Çünkü eğer kaldırmazsak hem gönderim sınıfı maliyeti hem de yukarıdaki maliyeti ekstra olarak ekler. 

 

 

Kargo ücretini 100 lira olarak seçtiğim için gönderim sınıfı maliyetini 100 olarak alıp, hesaplama tipini en pahalı gönderim sınıfı için hesaplama maliyeti oluşturması komutunu verdim. Aksi durumda her iki kargo ücretini de toplama ihtimali oluşabilir.  Kargo sınıf değerleri girilir. Gönderim sınıfı maliyeti yok alanına sabit fiyat kargo ücreti girilir. 

Kimi zaman kapıda ödeme yapıldığında müşteriler sabit fiyat ödemek zorunda kalmadan alışveriş yapabiliyor. bunun önüne geçmek, gönderim sınıfı kargo ücretini aktif ve kapıda ödeme seçeneğini pasif etmek için; “multiple packages for WooCommerce” eklentisini yüklemen gerekli.

Multiple Packages uzantısını yükledikten sonra gönderim sınıfları için gönderim yöntemleri ayarı yaparız. Dedim ki kargo 100 lira olursa her ne koşulda olursa olsun sabit fiyatla yansısın.

Artık sepetimizde istediğimiz gönderim sınıfının fiyatı güncellemiş olduk. Dolayısıyla buzdolabı alırken ödediğimiz kargo ücretiyle elbise alırke ödediğimiz kargo fiyatlarını nasıl optimize edildiğini öğrenmiş olduk

 • Anlattıklarım umarım faydalı olmuştur. Dafa fazla içeriğe ulaşmak için Youtube hesabımı takip edebilir, aklına takılan her şeyi sorabilirsin. Yeni yazı ve videolarımda görüşmek üzere sevgiyle kal…

 1. Ömer diyor ki:

  Değerli açıklama için çok teşekkür ederim.

  Peki şöyle düşünelim bir ürün var bu ürünü sadece Kars ili için satmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.
  +
  Örneğin İstanbuldan sipariş veren müşteri bu ürünü seçtiğinde “ürün sadece Kars iline satılıyor” diyerek siparişten cıkarılmasını sağlayacak..

  değerli yorumunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir