E-Ticarette Yapılmaması Gerekenler

Günümüzün en popüler atılımlarından olan e-ticaret birçok ayrıntısı olan incelikli bir iştir. Normal web sitelerinin aksine, bir E-Ticaret web sitesini oluşturmak ve yönetmek çok zaman ve çaba gerektirir. Sizlere dönüşüm sağlayacak tüm noktaları incelikle düşünmeli ve kurgulamanız gerekmektedir.  Açıkçası dönüşümü teşvik eden bir e-ticaret web sitesi oluşturmanın zorlu bir iş olduğunu mutlaka sizlere söylemeliyiz ancak göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurları biliyorsanız imkansız bir görev değildir. Aksine zirveye tırmanışınız bir o kadar kolay ve keyifli olacaktır. Eğer siz de e-ticaret kazanında bir kepçe olmuşsanız işte kaçınmanız gerekenleri sıralıyoruz;

Araştırma Eksikliği

Araştırma yapılmadan kalkışılan girişim, çoğu işletmenin dijital dünyada iz bırakamamasının ana sebeplerinden biridir. Her ne işi yapıyor olursanız olun, bir girişime kalkışmadan önce doğru ve ayrıntılı bir araştırma yapmak bu işin bel kemiğidir. Müşteri ihtiyaçları, henüz keşfedilmemiş muhteşem bir ihtiyacı karşılayacak ürün, hedef kitleniz, girdiğiniz niş, rakiplerinizin konumları, rakiplerinizin kullandıkları pazarlama stratejileri vb. hakkında araştırma yapmalısınız. İşte bu kritik bilgileri en doğru şekilde analiz ettiğiniz takdirde, kalabalık ve bir o kadar rekabetin güç olduğu pazarda işinizi büyütmek için muhteşem bir fırsat yakalayabilirsiniz.

E-Ticaret Web Sitesine Sahip Olunmaması

Eğer siz de e-ticaretinizi sosyal medya veya sanal pazarlar üzerinden yapıp pazarlıyorsanız olası hedef kitlenizi komisyon gibi ek ücretler sebebiyle kaybediyor olabilirsiniz. Bir e-ticaret web sitesine sahip olmak sizler dilediğiniz gibi geniş platformlara ulaştıracak en büyük faktörlerden biri olacaktır. Çünkü çevrim içi mağazanız, markanızla küreselleşmek için kritik bir yoldur. Herhangi bir sana pazardan yapılan alışverişte markanız ismiyle değil sanal pazarın ismiyle anılacaksınız. Bu da sizin için tatminkar bir dönüş olmayacaktır. Müşterinin kalbinde ve zihninde yer edinmek istiyorsanız mutlaka muhteşem bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız.

Yanlış E-Ticaret Platformu Seçimi

E-ticaret girişiminizin gidişatını inanılmaz şekilde etkileyecek durumlardan biri de yanlış e-ticaret platformunu seçmektir. Birbirinden farklı mevcut seçeneklerle birlikte malesef en yaygın hatalardan biridir. Böylesine kritik bir hatadan kaçınmak için öncelikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu analiz etmeniz, derinlerine inmeniz gerekmektedir. Ardından, bir e-ticaret platformu tercihi yaparken mobil uyumlu olup olmadığını, SEO dostu olup olmadığını, 3. parti uygulamalarla sorunsuz entegrasyon sunup sunmadığını, güvenlik özelliklerini ve paket içerisinde sizlere sunulan diğerler hizmetleri lütfen kontrol edin. Bu konuda profesyonel e-ticaret web siteleri tasarlayan ekibimiz sizlere en uygun yolu gösterecek ve başarıya ulaşmanızda köprü olacaklardır.

Hatalı Domain (Alan Adı)

E-ticaret yolunu başarıyla alabilmeniz için çok önemli adımlardan biri de, doğru alan adını seçmektir. Alan adı işletmenizin kimliği sizin adınız olacağından kullanıcıda farklı bir his oluşturmalıdır. Domain seçerken aklınızdan asla çıkarmamız gereken belli başlı noktalar şunlar olacaktır; olabildiğince kısa ve zor olmayan, sade ama işinizle ilgili olmalı. Örneğin ayakkabı satıyorsanız “ayakkabıcım.com” gibi olabildiğince basit bir alan adıyla yalnızca ayakkabı almaya niyetli müşterilerin sitenizi bulmanızı kolaylaştırmakla kalmamış ve üstelik anahtar kelime hedeflemenizin gelecekteki dijital pazarlama kampanyalarınız ve reklamlarınızla da alakalı kalmasını konusunda profesyonel bir adım atmış olursunuz.

Dijital Pazarlama Eksikliği

Çağımız internet çağı! Artık internete erişimi olan herkes internet üzerinden satın almalar gerçekleştiriyor. Bir e-ticaret firması olarak bunun neyi ifade ediyor oluşunu çok iyi anlamanız gereklidir. “E-ticaret girişimimi yaptım, alacak müşteri zaten gelir, alır.” diyen girişimciler malesef sanal dünyada uzun ömürlü olamıyor. Unutmayın ki e-ticaret denizinde milyonlarca rakibiniz var. Kullanıcının sizi bulması, piyasada isminizi duyurmanız durduğunuz yerde olmayacaktır! Dolayısıyla dijital pazarlama için gerekli finansmanları ayırmayı ihmal etmek yapacağınız en büyük hata olacaktır.  Marka farkındalığını artırmak, arama sıralamasını yükseltmek ve trafiği artırmak için dijital pazarlama kanallarına mutlaka yatırım yapılmalıdır. Buna arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlaması (CM), sosyal medya, e-posta pazarlaması, arama motoru pazarlaması ve belki de en önemlisi PPC tıklama başına maliyet reklamcılığı dahildir. Dijital pazarlama hizmetleri konusunda uzman ekibimize mutlaka danışmalı ayrıntılı şekilde bilgi almalısınız.

Yavaş Web Sitesi Hızı

Malesef kullanıcı sizin e-ticaret denizinde dalgalarla nasıl boğuştuğunuzla değil karaya ulaşıp ulaşmadığınızla ilgilenecektir. Yani siteniz ne kadar muhteşem, ürünleriniz ne kadar harika olursa olsun, optimum web sitesi hızına sahip olmadan, müşterilerin e-ticaret sitenizde kalmasını sağlayamazsınız. Çünkü kullanıcıların milyonlarca farklı seçeneği varken neden sitenin açılmasını beklesin ki? Dolayısıyla kullanıcıların inanılmaz sabırsız olduğu günümüzde; süper hızlı web sitesi hızına sahip olmak, kritik önem taşır. Eğer siz de müşterilerinizi rakip firmalara kaptırmak istemiyorsanız web sitesi hızını iyileştirmeli bu konu üzerinde yeni bir gelişme olduğu takdirde vakit kaybetmeden kendinizi güncellemelisiniz.

Karmaşık Gezinme & Sinir Bozucu Ödeme Adımları

E-Ticaret web sitenizin işlevselliği ve tasarımı arasında kusursuz bir uyumu bulunmalıdır. Yalnızca web sitenizin tasarım olarak iyi ve güzel görünmesini değil aynı zamanda kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek konusunda ısrarcı olmalısınız. Sitenizde gezinmek zor ve karmaşıksa, aranan kolaylıkla bulunamıyorsa hele ki sepete kadar gitmiş müşteri sepetten dönüyorsa korkunç bir durumun içerisinde olduğunuz aşikardır. Kullanıcı deneyimi iyileştirilmeye çalışılmalı site haritaları, navigasyonlar yerleştirilmeli ve ödeme adımları kusursuz şekilde optimize edilmelidir. Bu hataların telafisi için acilen profesyonel bir ajansla görüşüp işletmenizin optimizasyonunu sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için herhangi bir hatayı bilerek veya bilmeyerek yapmak uzun vadede oldukça maliyetli olacaktır. Başlangıçta kaçındığınız maliyet sonradan çıkacak uçuk rakamların inanın onda belki yüzde biri kadar olacaktır.  Bu nedenle profesyonel bir ajansla çalışmanız girişiminizin ömrünü belirleyecek en kritik adım olacaktır. Yukarıda saydığımız hatalar sıralayabileceğimiz en basit ve en belirgin hataların başında gelmektedir. Malesef kaçınmanız gereken hatalar bunlarla sınırlı kalmayacaktır.  Sizler de A2A Dijital Pazarlama Ajansının farkını deneyimlemek ve başarı merdivenlerini bir bir çıkmak için iletişime geçip randevu talep edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir