A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijitalleşen dünyada tüm marka ve şirket sahipleri artık sanal platformlarda kendine yer edinmiş durumda. Fourtune 500 şirketlerinden tutun sokağınızda yemek yiyebileceğiniz lokal restoranlara kadar herkes dijital dünyanın önemini kavramış ve dönüşümlerini artırmanın telaşına kapılmışlardır. İşletmelerin dönüşüm hedeflerine ulaşabilmeleri için günümüz teknolojisinde mutlaka dijital pazarlama kanallara başvurulmalı, dijital pazarlama uzmanlarından destek alınmalıdır. Dönüşümlerin optimizasyonu ve artırılabilmesi konuda mutlaka bilinmesi gereken A/B testi hakkında ayrıntılı bir kılavuz oluşturduk!

Dijital pazarlamayla ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki dijital pazarlama rehberlerinden edinebilirsiniz:

Dijital pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

A/B Testi Nedir?

Karar verme sırasında dijital pazarlamacılara yol gösteren bölünmüş test olarak da isimlendirilen A/B testi, bir değişkenin iki veya daha fazla olan farklı yollar denenerek hangi varyasyonun daha etkili performans gösterdiğini belirlemeye yarayan karşılaştırma yöntemidir. A/B Testi bir web sayfasının veya uygulamasının iki farklı sürümünü birbiriyle kıyaslanması amacıyla kullanıcılara rastgele göstererek istatistiksel olarak veri toplar. Bu sayede hangi varyasyonun belirlenmiş dönüşüm hedefini sağlama konusunda daha etkili olduğu saptanmaya çalışılır.

A/B Testi kullanılarak web sitelerinde maksimum faydayı sağlayacak olan varyantlar tespit edilmeye ve dönüşümler artırılmaya çalışılır. Dijital pazarlamacılar tarafından sevilerek kullanılan bu deneme testiyle web siteleri daha etkin olurken dönüşümler optimize edilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu için daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

A/B Testi Nasıl Çalışır?

A/B testi, web sitesinideki dönüşümleri optimize edebilmek adına dijital pazarlamacıların en sevdiği ve en çok kullandıkları test biçimidir. A/B testinde, A, ‘kontrol’ veya orijinal test değişkenini ifade eder. B de, orijinal test değişkeninin ‘varyasyonu’ veya yeni bir versiyonunu ifade eder.

Web sitesinde ölçümlemek istediğiniz değişiklik yazı tipi, yazı rengi veya yalnızca bir düğme değişikliği bile olabilirken, sayfanının yeni baştan tasarımı da olabilir. Test etmek istediğiniz varyasyonlar belirlendikten sonra trafiğinizin yarısı sayfanın orijinal sürümü (kontrol olarak bilinir) ve yarısı da sayfanın değiştirilmiş sürümü (varyasyon) gösterilir.

Web sitenize gelen ziyaretçilere bu hazırlanan varyasyonlar sunulduğunda kullanıcıların iki farklı değişken için de etkileşimleri ölçülür ve veriler kontrol paneline kaydedilir. Yapılan A/B testindeki varyasyonların hangisinin daha başarılı olduğu analiz edilir, kullanıcı davranışlarındaki değişikliklerden anlamlı çıktılar elde edilerek etkili bir deney gerçekleştirilmiş olur.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testinde öncelikli amaç bir pazarlama kampanyasında neyin işe yarayıp neyin yaramadığını istatistiki olarak bulunmaya çalışır. Bu en etkili yolu keşfetmenin adımları ise şöyledir:

1. Araştırma Yapılır

Bir A / B testi planı içn öncelikli olarak web sitenizin hali hazırda gösterdiği performans değerlerine dair analiz yapmanız gerekmektedir. Web sitenize gelen ziyaretçi sayısı, en fazla trafik alan sayfalar ve alanlar, dönüşüm hedeflerinize ne miktarda ulaştığınız gibi pek çok farklı verilerin hakkında detaylı bir inceleme yapmalısınız.

Bu inceleme sırasında Google Analytics, Search Console web sitesi analiz araçlarını kullanarak en doğru veriye ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Hotjar gibi web sitesi harita ısı araçlarını kullanarak kullanıcıların hangi alanlara daha fazla ilgi gösterdiğini de keşfedebilirsiniz. Nicel ve nitel yöntemler kullanılarak gerekli datanın elde edilmesi ardından A/B testi için bir hipotez üretmeye başlayabilirsiniz.

2. Hipotez Belirlenir

Sağlam bir içgörü elde edebilmek adına dönüşüm hedeflerinize ulaşabileceğiniz veri odaklı hipotezler, birbirine alternatif oluşturabilecek farklı varyasyonlar saptanır. Nitel ve nicel araştırma araçları, yalnızca ziyaretçi davranış verilerini toplamanıza yardımcı olabilir. Artık bu verileri analiz etmek ve anlamlandırmak tamamen sizin bilgi ve analilik düşünme becerinize bağlıdır. Elde edilen verilerden yola çıkarak başarılı gözlemler yapmalı ve kullanıcının hareketleri tahminlenmeye çalışılmalıdır. Belirlediğiniz hipotezler sizleri hedeflerinize ulaştıracak bir pusula görevi göreceği için burada oldukça sağlam bir çalışma yapmalı en optimum kararlar verilmeye çalışılmalıdır. A/B testini artık oluşturmaya hazırsınız.

3. Varyasyon Oluşturulur

Belirlenen hipotezlere uygun olarak çeşitli varyasyonlar oluşturulur. Bir varyasyon test etmek istediğiniz farklılıkların bulunduğu alternatif seçenektir. Hangi yöntemin daha iyi çalışacağını gözlemlemek için birden fazla varyasyon üretilir. Örneğin, yeterince insan formları doldurmuyor mu? Formunuzda dolduruulması gereken çok fazla alan var mı? Kişisel çok fazla bilgi mi isteniyor? Kişisel bilgiler isteyen alanları atlayarak daha kısa bir biçime sahip bir varyasyonu veya başka bir varyasyonu deneyebilirsiniz.

4. Test Çalıştırılır

Test etmek istediğiniz yöntemler ziyaretçilere sunulur ve katılım izlenir. Bu aşamada web sitenize gelen kullanıcılara rastgele olarak farklı varyasyonlar gösterilir. Her deneyimle etkileşimleri ölçülür, sayılır ve her birinin nasıl performans gösterdiğini belirlemek için karşılaştırılır.

5. Sonuçlar Analiz Edilir

A/B testi deneyinizin tamamlanması gerekli istatistiki verileri elde ettiğiniz anlamına gelir. Ancak A / B testi sürekli veri toplama ve analizi gerektirdiğinden, yolculuğunuzun tamamı bu adımda çözülür. Bu aşamada hangi varyasyonun daha çok performans gösterdiği, istatistiki olarak anlamlı olup olmadığı incelenir. Eğer yapmış olduğunuz A/B testi başarılı olursa daha çok fayda sağlayan varyasyona yönelinir ve onun daha da etkin performans sağlayabilmesi için yeniden A/B testi yapılır. Test başarısız olur ve sonuç alınamazsa da yapmış olduğunuz A/B testinden deneyim kazanmış olup anlamsız da olsa çıktı alarak daha etkili olacak yeni hipotezler ve varyasyonlar saptanmaya çalışılır.

Evet, dönüşümlerinizi artırmak için hemen A/B testi yapmaya hazırsınız. Hemen şimdi anlamlı bir farklılık yaratmaya başlayıp hedeflerinize her gün adım adım daha çok yaklaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir